Haber

ABD, Türkiye’nin Tercih Ettiği İmla Değişikliğini Kabul Ederek Turkey’i Turkiye Yaptı

ABD, Türkiye’nin Tercih Ettiği İmla Değişikliğini Kabul Ederek Turkey’i Turkiye Yaptı

ABD, Türkiye’nin Tercih Ettiği İmla Değişikliğini Kabul Ederek Turkey’i Turkiye Yaptı

ABD Dışişleri Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, birkaç ay süren tereddütten sonra NATO müttefikinin talebini kabul ederek, ülkenin adı için Türkiye’nin tercih ettiği yazım olan Turkiye‘yi benimsediğini söyledi.

Yetkililer, bakanlığın yeni resmi belgelerin Turkey yerine Turkiye’ye atıfta bulunması talimatını verdiğini, ancak telaffuzun değişmeyeceğini söyledi. Ancak ne Dışişleri Bakanlığı web sitesi ne de ABD diplomatik uygulamalarına rehberlik eden Dışişleri El Kitabı, Perşembe günü öğlen itibarıyla değişikliği yansıtacak şekilde revize edilmedi.

Bakanlık, “Türk büyükelçiliği, ABD hükümetinin iletişimde ‘Turkiye Cumhuriyeti‘ adını kullanmasını talep etti. Turkiye ve Turkiye Cumhuriyeti’ni buna göre kamu iletişiminde en resmi, diplomatik ve ikili bağlamlarda anmaya başlayacağız.”

Hareket, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bu ay içinde Washington’a yapacağı beklenen ziyaret öncesinde geldi.

Hazine Bakanlığı da dahil olmak üzere diğer birçok federal kurum, ABD hükümeti genelinde belgelerde tutarsızlıklara yol açan yeni imlayı zaten benimsemişti.

Değişiklik, Dışişleri Bakanlığı’nın, Hazine’nin Türkiye ile bağlantılı birkaç iş adamı ve şirketi İslam Devleti’ni desteklemekten dolayı yaptırıma tabi tutma hamlesini destekleyen bir bildiri yayınlamasıyla ortaya çıktı. Daha sonra iki departman yetkilisi tarafından onaylandı.

Türkiye geçen yıl uluslararası forumlarda adının Turkiye olarak değiştirilmesini istedi ve Birleşmiş Milletler ve NATO da dahil olmak üzere çoğu, yeni hecelemeye geçti

Bununla birlikte, Dışişleri Bakanlığı, yabancı ülkelerin adları konusundaki tarzını sık sık değiştirmez ve en az bir dikkate değer durumda, on yıllardır bunu yapmayı reddetmiştir.

ABD, ülkenin askeri yöneticilerinin 1989’da Myanmar’ı resmen kabul etmesine rağmen, Burma’dan Myanmar olarak bahsetmeyi hâlâ reddediyor.

Dışişleri Bakanlığı’nın hükümetlerinin talebi üzerine adını değiştirdiği son iki ülke, 2019’da adını Makedonya’dan değiştiren Kuzey Makedonya ve bir yıl önce Svaziland’dan adını değiştiren Eswatini oldu.

Kaynak: ap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir