İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » ABD Adalet Bakanlığı, On Yıl Önce ‘İpek Yolu’ Karanlık Ağı Aracılığıyla Çalınan 3.4 Milyar Dolarlık Bitcoin’e El Koyduğunu Açıkladı

ABD Adalet Bakanlığı, On Yıl Önce ‘İpek Yolu’ Karanlık Ağı Aracılığıyla Çalınan 3.4 Milyar Dolarlık Bitcoin’e El Koyduğunu Açıkladı

Bitcoin Para Birimi

ABD Adalet Bakanlığı, On Yıl Önce ‘İpek Yolu’ Karanlık Ağı Aracılığıyla Çalınan 3.4 Milyar Dolarlık Bitcoin‘e El Koyduğunu Açıkladı

ABD Adalet Bakanlığı, On Yıl Önce ‘İpek Yolu’ Karanlık Ağı Aracılığıyla Çalınan 3.4 Milyar Dolarlık Bitcoin’e El Koyduğunu Açıkladı

Adalet Bakanlığı, çalınan Bitcoin’e 3.36 milyar dolarlık el konduğunu duyurdu. Sanık James Zhong, Silk Road adlı karanlık bir web pazarını kullanarak telgraf dolandırıcılığı yapmaktan suçlu bulundu. Bu, DOJ’un şimdiye kadarki en büyük ikinci mali ele geçirmesi.

ABD Adalet Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Silk Road adlı karanlık bir web pazarından 50.000’den fazla bitcoini “yasadışı olarak elde eden” James Zhong’dan 3.36 milyar dolar değerinde bitcoin ele geçirdiğini duyurdu.

DOJ’un açıklamasında, Zhong’un Cuma günü Eylül 2012’de elektronik dolandırıcılık işlemekten suçlu olduğunu kabul ettiği belirtildi. Bu suçlama için maksimum olası ceza 20 yıl hapistir.

Zhong’un savunması, Adalet Bakanlığı’nın para birimini Georgia, Gainesville’deki evinden ele geçirmesinden yaklaşık bir yıl sonra geldi. DOJ’un açıklamasında, bitcoin’in kendisi “battaniyenin altına daldırılmış” ve bir banyo dolabındaki bir patlamış mısır tenekesine yerleştirilmiş tek kartlı bir bilgisayara yerleştirildiği bir yeraltı kasasında saklandığı belirtildi.

Açıklamada, o sırada, DOJ tarihindeki en büyük kripto para birimi ele geçirmesi olduğu belirtildi. Şubat 2022’de departman, 2016’daki bir hırsızlığın ardından yaklaşık 4 milyar dolarlık bitcoin ele geçirdi.

Açıklamaya göre, Zhong’un evini arayan kolluk kuvvetleri ayrıca 661.900 dolar nakit, 25 Casascius madeni para (fiziksel bitcoin), 11.116 bitcoin, birkaç gümüş ve altın renkli çubuk ve bir altın renkli madeni para ortaya çıkardı.

Açıklamaya göre, İpek Yolu, 2011-2013 yılları arasında faaliyet gösteren muazzam miktarda yasadışı uyuşturucu ve yasadışı mal dağıtmak için çevrimiçi bir “darknet” karaborsaydı. Açıklamada, Zhong’un sitede yaklaşık dokuz dolandırıcılık hesabından oluşan bir dizi oluşturarak İpek Yolu’nu dolandırmak için bir plan yürüterek bitcoin’i çaldığı belirtildi.

Açıklamada, Zhong’un bu sahte hesaplar aracılığıyla İpek Yolu sistemlerini kandırarak Bitcoin’i hesaplarına bırakması için “arka arkaya” 140 işlemi tetiklediği belirtildi. Daha sonra, tespit edilmesini önlemek için para birimini çeşitli ayrı adreslere aktardı.

Açıklamada, “Son teknoloji kripto para izleme ve eski moda polis çalışmaları sayesinde, kolluk kuvvetleri bu etkileyici suç önbelleğini buldu ve kurtardı” dedi. “Bu vaka, ne kadar ustalıkla gizlenmiş olursa olsun, patlamış mısır kutusunun altındaki bir devre kartına bile, parayı takip etmekten vazgeçmeyeceğimizi gösteriyor.”

Kaynak: businessinsider

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir