Anasayfa » Haber » AB, Türkiye’ye Üyelikten Önce ‘Demokrasiyi Ele Almasını’ Söyledi!

AB, Türkiye’ye Üyelikten Önce ‘Demokrasiyi Ele Almasını’ Söyledi!

Avrupa Birliği'ne Üye Ülkeler Listesi

AB, Türkiye‘ye Üyelikten Önce ‘Demokrasiyi Ele Almasını’ Söyledi!

AB, Türkiye’ye Üyelikten Önce ‘Demokrasiyi Ele Almasını’ Söyledi!

Avrupa Birliği‘nin genişlemeden sorumlu komiseri Çarşamba günü Türkiye’ye, bloğa katılma isteğini artırmak istiyorsa demokrasi ve hukukun üstünlüğü ile ilgili sorunları ele almasını söyledi.

Ankara, İsveç’in NATO askeri ittifakına katılma çabasına uyguladığı ablukanın kaldırılması karşılığında Brüksel’den, durmuş olan üyelik müzakerelerini yeniden başlatma sözü aldı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mayıs ayındaki zorlu seçimi kazandıktan sonra Batılı müttefikleriyle kopan bağları onarmayı önceliklerinden biri haline getirdi.

AB’nin genişleme sorumlusu Oliver Varhelyi, tarafların nerede ortak zemin bulabileceğini ölçmek için Ankara’ya geldi. Varhelyi gazetecilere verdiği demeçte, blok liderlerinin Aralık ayında yapılacak Avrupa Konseyi zirvesinde tartışacağı “somut ve olumlu bir şey” bulmayı umduğunu söyledi. “Bu ortaklığın büyük bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum” dedi. Ancak Varhelyi, müzakerelerin şu anda “durma” aşamasında olduğunu ve ilerlemek için Türkiye’nin insan hakları konularında harekete geçmesi gerektiğini kaydetti.

Varhelyi, “Bunun yeniden harekete geçirilmesi için Avrupa Konseyi tarafından da ortaya konan ve ele alınması gereken çok açık kriterler var.” dedi. “Ve bu kriterler demokrasi ve hukukun üstünlüğüyle ve örneğin bu reformlarda ilerlemek için güvenilir bir yol haritasıyla ilgilidir.”

– Daha yakın ticaret umutları –

Türkiye, AB’nin öncülü olan Avrupa Ekonomik Topluluğu’na üye olmak için ilk kez 1987 yılında başvurdu. 1999 yılında AB’ye aday ülke oldu ve 2005 yılında blokla üyelik müzakerelerini resmen başlattı. Görüşmeler, Erdoğan’ın 2016’daki başarısız askeri darbeden sağ kurtulduktan sonra başlattığı kapsamlı baskının ortasında Avrupa’nın insan hakları ihlalleriyle ilgili endişeleri nedeniyle durdu.

Ancak Ankara, Brüksel’i, 27 ülkeden oluşan bloğun çoğunluğu Müslüman olan bu ülkeye üyeliği hiçbir zaman ciddi olarak düşünmemekle suçluyor. Erdoğan, Türklerin Avrupa’dan turist vizesi aldıklarını bildirdiği sorunları dile getirdi ve Brüksel’i Türkiye’yi göçmenler için bir “depoya” dönüştürmeye çalışmakla suçladı.

Türkiye, 2016 yılında milyarlarca avroluk yardım karşılığında milyonlarca Suriyeliyi ve savaş bölgelerinden kaçan diğer insanları geçici olarak barındırmayı kabul ederek Avrupa’daki göçmen krizinin önlenmesine yardımcı oldu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Çarşamba günü Brüksel’i katılım müzakerelerine “siyasi” engeller koymakla suçladı. Fidan, “AB’nin ilişkileri geliştirmek için gereken iradeyi göstermesini ve daha cesur davranmasını bekliyoruz.” dedi.

AB başkanı Charles Michel geçen ay bloğun 2030 yılına kadar Doğu Avrupa ve Balkanlardan yeni üyeleri kabul etmeye hazırlanması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin üyeliği şu anda genişleme dalgasının gündeminde değil. Ancak taraflar, Brüksel ve Ankara’nın 1996 yılında imzaladığı gümrük birliğinin güncellenmesi gerektiği konusunda hemfikir görünüyor. Anlaşma, Türkiye’nin tarım ürünlerine ayrıcalıklı muamele sağlıyordu ve aynı zamanda kömür ve çeliğe de değiniyordu. Ankara, ihracatı ve ticareti artırmak için çok daha geniş bir ürün yelpazesine uygulanan gümrük vergilerinin kaldırılmasını istiyor.

Erdoğan Çarşamba günü yaptığı önemli ekonomi politikası konuşmasında, “Avrupa Birliği ile ticaretimize yeni bir boyut kazandırmak amacıyla Gümrük Birliği’ni güncelleme çabalarımızı yoğunlaştıracağız.” dedi.

Varhelyi, daha yakın ticarette ilerleme konusunda “iyimser” olduğunu söyledi.

Kaynak: afp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir