Ekonomi ve ParaHaberYaşam

AB, Rus Füzelerinin Ukrayna’yı Vurması Nedeniyle Rus Gazını Kullanmayı Kesecek

AB, Rus Füzelerinin Ukrayna’yı Vurması Nedeniyle Rus Gazını Kullanmayı Kesecek

AB, Rus Füzelerinin Ukrayna'yı Vurması

AB, Rus Füzelerinin Ukrayna’yı Vurması Nedeniyle Doğal Gaz Alımını Azaltıyor

Avrupa Birliği, Ukrayna‘nın Karadeniz kıyısındaki füze saldırıları bir tahıl ihracat anlaşmasına şüphe uyandırdığı için Salı günü Rusya‘ya olan bağımlılığını kırmak için gaz tüketimini azaltmayı kabul etti.

Almanya‘nın kış için Rus doğalgazını kesmesine yardım etme çabası, Türkiye’nin önümüzdeki hafta Rusya’da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rus mevkidaşı Vladimir Putin arasında bir görüşme yapacağını duyurmasıyla geldi.

Erdoğan, hem Moskova hem de Kiev ile iyi ilişkiler içinde olan Türkiye’yi, tıpkı AB’nin Moskova ile ilişkileri kesmek için büyük bir adım daha atması gibi, beş aylık savaşı durdurmak için diplomatik çabaların merkezinde istiyor.

Brüksel’deki enerji bakanları tarafından onaylanan AB gaz kullanımı kesintisi, Rusya’nın enerji zenginliğini ekonomik bir silah olarak manipüle etmesine etkili bir yanıt olarak selamlandı.

Plan, bazı ülkeler için istisnalar olmasına ve Macaristan‘ın anlaşmayı “yararsız” bularak reddetmesine rağmen, AB ülkelerine kış aylarında gaz kullanımlarını yüzde 15 azaltma sözü veriyor. AB dönem başkanlığını yürüten Çek sanayi bakanı Jozef Sikela, “Yaklaşan kış için vatandaşlarımız ve ekonomiler için gaz arzını güvence altına almak için büyük bir adım attık.” dedi. Kararın kolay olmadığını biliyorum ama bence sonunda herkes bu fedakarlığın gerekli olduğunu anlıyor” dedi.

Macaristan, çoğunluk oyu ile kabul edilen plana karşı çıkan tek ülkeydi ve Budapeşte’yi Rusya’ya karşı daha ileri gitmek istemeyen tek üye ülke olarak daha da tecrit etti. Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, “Bu, ulusal çıkarları tamamen göz ardı eden, haksız, yararsız, uygulanamaz ve zararlı bir öneridir” dedi. Anlaşmanın “tamamen iletişim amaçlarına hizmet ettiğini ve bazı Batı Avrupalı ​​politikacıların güvenilirliğini korumayı amaçladığını” da sözlerine ekledi.

Doğalgaz Tüketimi

Alman ‘Hatası’

AB’nin ekonomik gücü olan Almanya, büyük ölçüde Rus gazına bağımlı. Berlin, geçen yıl Rusya’dan gelen AB gaz ithalatının yüzde 40’ının büyük bir kısmını alıyor.

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, “Rus gazına bağımlı olan Almanya’nın stratejik bir hata yaptığı doğru, ancak hükümetimiz bunu düzeltmek için çalışıyor” dedi.

Planda, üye devletlerden gelecek aydan başlayarak ve takip eden kış boyunca Mart ayına kadar gönüllü olarak gaz kullanımını söz konusu aylar için beş yıllık ortalamaya göre yüzde 15 oranında azaltmaları isteniyor. Hedef, stok seviyeleri ve doğalgazı paylaşacak boru hatlarına sahip olup olmadıkları dikkate alınarak her ülkenin durumuna göre uyarlanacaktır.

İrlanda, Kıbrıs veya Malta gibi ada devletleri ve birbirine bağlı gaz tedarik şebekesiyle sınırlı bağlantıları olan İspanya veya Portekiz için istisnalar verildi. Baltık ülkeleri, Rusya’nın şebekesiyle olan elektrik bağlantılarının kesilmesi durumunda muaf tutulacak. Nihai teklifte, AB üye ülkeleri ayrıca, acil bir durumda gaz kullanımı kesintileri uygulama yetkisini üye devletler yerine Brüksel’e vermek için daha önceki bir Avrupa Komisyonu planını yeniden yazdılar.

Bir açıklamada, düzenlemenin şimdi hedefi zorunlu kılacak bir “Birlik uyarısı” tetikleme olasılığını öngördüğü, ancak kararın üye devletlere ait olacağı belirtildi. Anlaşma, Gazprom‘un Avrupa’ya yönelik günlük gaz dağıtımını Çarşamba gününden itibaren kapasitenin yaklaşık yüzde 20’sine indirdiğini açıklamasından bir gün sonra gerçekleşti. Gazprom, arzın kesilmesinin teknik sebeplerini iddia etti, ancak AB Enerji Komiseri Kadri Simson bu iddiayı reddetti.

“Bu siyasi olarak motive edilmiş bir adım ve buna hazır olmalıyız ve tam da bu nedenle gaz talebimizi önceden azaltmak akıllıca bir stratejidir” dedi.

Moskova’nın 2024’ten sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrılacağını açıklaması, Rusya’nın Batı ile Ukrayna üzerinden bölünmesinin boyutunun da altını çizdi. Şimdiye kadar uzay araştırmaları, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri ve müttefikleri arasındaki işbirliğinin Ukrayna ve başka yerlerdeki gerilimler tarafından harap edilmediği birkaç alandan biriydi. Roscosmos şefi Yuri Borisov, Putin’e ISS programından ayrılma kararının “verildiğini” söyledi.

Odessa Yakınlarında Grevler

Bu arada Ukrayna’da çatışmalar devam etti. Kiev, Rus güçlerinin Karadeniz kıyısındaki güney liman kenti Odessa yakınlarındaki ve Mykolaiv’deki hedeflere çok sayıda füze saldırısı düzenlediğini söyledi. Saldırılar, Rusya’nın Odessa’yı vurmasından günler sonra geldi ve Moskova’nın işgali nedeniyle kesintiye uğrayan Ukrayna’dan tahıl ihracatını yeniden başlatmak için çığır açan bir anlaşmayı sorguladı. Ukrayna’nın güney askeri komutanlığı Facebook’ta yaptığı açıklamada, kurtarma ekiplerinin Odessa yakınlarında, saldırılarda kıyıya yakın “konut binalarının” vurulduğu yerde çalıştığını söyledi.

AB, Rus Füzelerinin Ukrayna’yı Vurması Nedeniyle Rus Gazını Kullanmayı Kesecek-Kaynak: afp.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir