İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » AB, Ermenistan ve Azerbaycan Sınır Misyonu İçin 40 Uzman Gönderiyor

AB, Ermenistan ve Azerbaycan Sınır Misyonu İçin 40 Uzman Gönderiyor

AB, Ermenistan ve Azerbaycan Sınır

AB, Ermenistan ve Azerbaycan Sınır Misyonu İçin 40 Uzman Gönderiyor

AB, Ermenistan ve Azerbaycan Sınır

Avrupa Birliği Pazartesi günü, uzun süredir düşmanlar arasında barışı yeniden tesis etmeye ve güven inşa etmeye yardımcı olmak amacıyla Azerbaycan sınırını gözetlemek için Ermenistan‘a 40 kadar uzman göndermeyi kabul etti.

AB genel merkezinden yapılan açıklamada, izleme misyonunun iki aya kadar görevlendirileceği ve amacının, güvenlik eksikliğinin “hayatları riske attığı ve ihtilaf çözüm sürecini tehlikeye attığı” bir zamanda bir miktar güveni yeniden tesis etmek olduğu belirtildi.

Geçen ay, Ermenistan ve Azerbaycan, her iki taraftan da 155 askerin ölümüne neden olan bir çatışmayı sona erdirmek için ateşkes müzakereleri yaptı.

AB misyonu, iki ülkenin ortak sınırının sınırlandırılmasına ilişkin endişeleri gidermek için bu yılın başlarında kurulan sınır komisyonlarının çalışmalarına yardımcı olacak.

Eski Sovyet ülkeleri, Azerbaycan’ın bir parçası olan ancak 1994’te sona eren ayrılıkçı bir savaştan bu yana Ermenistan tarafından desteklenen etnik Ermeni güçlerinin kontrolü altında olan Dağlık Karabağ konusunda on yıllardır süren bir çatışmaya kilitlenmiş durumda.

AB izleme misyonu fikri, tarihi düşmanların liderleri Türkiye ve Ermenistan’ın bu ayın başlarında, iki ülkenin ilişkileri iyileştirmeyi kabul etmesinden bu yana ilk yüz yüze görüşmelerini gerçekleştirmelerinin ardından ortaya çıktı.

AB, Ermenistan ve Azerbaycan Sınır Misyonu İçin 40 Uzman Gönderiyor-Kaynak: ap.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir