A ve B Vitamini İçeren Besinler

A ve B Vitamini İçeren Besinler

A ve B Vitamini İçeren Besinler yazımızda a vitamini eksikliğinde ve b vitamini eksikliğinde ortaya çıkan hastalıklar ve hangi besinlerde olduklarını yazdık.

A Vitamini Eksikliği

A vitamini eksikliğinde vücudun bağışık sistemi düşer ve hasta olma ihtimaliniz yükselir. Mikropların size bulaşması ve etkisi daha fazla hissedilir. A vitamini eksikliğinde gece körlüğü de meydana gelir. Beden gelişimi geriler, kalp ve böbrek rahatsızlıkları yaşanır. Son yapılan araştırmalar gösteriyor ki ülkemizde ilaç kullanımı oldukça arttı. Vücudumuza gerektiği gibi bakmadığımız için hastalıklar bizi buluyor. Oluşan enfeksiyonlara karşı vücudumuzun direnci hızla düşmektedir.

kara-havuc-sirkesi

A Vitaminini Bulabileceğiniz Gıdalar

Hayvansal ve bitkisel gıdalar da bulunmaktadır. Hayvansal gıdalar süt, karaciğer, yumurta, balık yağı, böbrek, tereyağı, peynir ve yoğurt da bulunur. Bitkisel gıdalar da ise mercimek, maydanoz, ıspanak, pazı, kabak, pırasa, brokoli, patates, havuç, bezelye, kırmızı biber, meyvelerde kavun, karpuz ve greyfurt da da bulunmaktadır. A vitaminini bolca alın ve kaliteli bir yaşam geçirin. Tam alınamayan A vitamini nedeniyle vücut da türlü türlü eksiklikler görülür.

karpuz-faydalari

B Vitamini Eksikliği

B vitamini eksikliğinde beyin yapması gereken işleri yapmakta zorlanır. Beyinsel aktivitelerde yavaşlamalar gözlemlenir. B vitamini çeşitlerinin eksikliklerinde meydana gelen hastalıklar şöyledir. B1 vitamini eksikliğinde yorgunluk, depresyon, sinirlilik, dikkat eksikliği ve beri-beri hastalığı meydana gelir. B2 vitamini ağızda yaralar, görme bozuklukları, deri iltihabı ve dil iltihabına neden olmaktadır. B3 vitamini eksikliğinde ishal, kansızlık, cilt iltihapları, hafıza problemleri, dermatit ve pellegra hastalığına neden olur. B5 vitamini eksikliğinde yorgunluk, baş ağrısı, iştahsızlık ve saç dökülmesine neden olur. B6 vitamini eksikliğinde deri problemleri, uykusuzluk, sinirlilik ve hipokrom mikrositik anemi hastalığına neden olur.

spirulina

B (B12)Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Böbrek, yürek, karaciğer, kırmızı et, tavuk, balık, spirulina deniz yosunu, süt, peynir ve yumurtada bulunur. Tavuklar ve yumurtalar gezen tavuk yumurtası olursa çok verimli olur. Spirulina deniz yosununu tüketin çok fazla b vitamini içermektedir. Kansızlığa da iyi gelir. Ayrıca demir alımına çok fazla katkısı vardır.

A ve B Vitamini İçeren Besinler.

Yorum yapın