5G Teknolojisi Ülkemize Ne Zaman Geliyor?

5G Teknolojisi Ülkemize Ne Zaman Geliyor?

5G Teknolojisi Ülkemize Ne Zaman Geliyor? yazımızda 5G teknolojisinin internet ve mobil cihazlar altyapısına getireceği katkılar, 2020 yılında 5G teknolojisi ve ülkemizin 5G’ye geçişe hazırlık yapmasını yazdık.

5G Teknolojisinin Avantajları

5G denilince akla ilk olarak internetin cep telefonlarında daha hızlı olması gelmektedir. 5G bugünün internet hızının 10 ve daha fazla katlarında hızlanmasını sağlayacaktır. 5G teknolojisi ile hızın yanında gecikme süreleri, günümüzün 10-20 katı arasında daha düşük gecikme süresini kazandıracaktır. 5G ile gelen bir diğer önemli durum bütün nesnelerin birbirine bağlı olduğu bir dünyada, çok küçük alanlarda çok fazla sayıda nesnenin şebekeye bağlanabilme kapasitesi artacaktır. 5G ile 1 kilometrekare’de 1 milyon ve üzeri nesne birbirine bağlanabilecektir. 2020 yılından itibaren dünya ile birlikte ülkemizde 5G teknolojisini kullanmaya başlayacaktır.

5G teknolojisi
5G Hızı

2020 Yılında 5G Teknolojisi Kullanma

Ülkemizde kullanılan 4.5G teknolojisi, 5G teknolojisine değişerek ve gelişerek hazır hale gelmektedir. Bugün 4.5G teknolojisinde 1 GBit‘in üzerinde altyapı verilebilmektedir. Sunulan bu hizmetlerde 5G teknolojisinin altyapısını hazırlamaktadır. 2020 yılında 5G ticari şebekelerinin tüm dünyada ilk servise girmeye başlayacağı yıl olacaktır. 2018 yılında 5G teknolojisinin standartlarını belirlemektedirler. İlk standartlar bu yıl ortaya çıkmıştır. Bu standartlar hem terminal(mobil cihazlar)tarafında hemde altyapı tarafında ekipmanlar üretilmeye ve testler yapılmaya başlanmıştır. 2020 yılında 5G standartları tam olarak netleşmiş olacaktır. 5G ile uyumlu mobil cihazlar hayatımıza gelecek 5G teknolojisi kullanılmaya başlanacaktır.

5G Baz istasyonu kurulumu
5G Baz istasyonu

5G’ye Hazırlık Yapma

5G teknolojisi zamanla ülkemizde kullanılacaktır. 2020 yılı itibariyle tüm dünya ile birlikte ülkemizde de tam anlamıyla kullanılacaktır. Günümüzde 4.5G teknolojisi üzerinde 5G teknoloji ürünler kullanılmaya başlanacaktır. Böylelikle 2020 yılında kullanılacak olan 5G’ye hazırlık yapılmış olunacaktır. 4.5G’de yerli baz istasyonları kullanılmıştır. 5G teknolojisinde de yerli cihazlar kullanılacaktır. İlk yerli baz istasyonunu Turkcell 2017 yılında yapmıştır. Yerli ürünler desteklenmektedir. Teknoloji endüstrisi, üniversiteler, araştırma ve geliştirme kuruluşları, BTK ve Bakanlık yerli 4.5G ve 5G baz istasyonları ve cihazları için yoğun çapa harcamaktadır.

5G Teknolojisi Ülkemize Ne Zaman Geliyor?

Yorum yapın