İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » 5G Nedir? 5G Teknolojisinin Avantajları Nelerdir?

5G Nedir? 5G Teknolojisinin Avantajları Nelerdir?

5G

5G Nedir? 5G Teknolojisinin Avantajları Nelerdir?

5G Nedir?

5G, beşinci nesil hücresel ağ teknolojisi anlamına gelir. Bu, kablosuz iletişimi mümkün kılan teknolojidir. Örneğin, cep telefonunuzdan internete yönlendiren bir baz istasyonuna kullanılır. 5G, telekomünikasyon taşıyıcıları tarafından sağlanan bir ağ hizmetidir ve Wi-Fi yönlendiricinizdeki 5 GHz bandı ile aynı şey değildir.

5G, öncülü 4G’den 10 kat daha fazla bant genişliği sunar. Daha büyük bant genişliği mümkündür çünkü düşük ve orta frekanslı radyo dalgalarının üzerinde ve üzerinde 5G, bilgileri kodlamak ve taşımak için ek yüksek frekanslı dalgalar kullanır.

Bant genişliği, bir otoyolun genişliğine benzer. Otoyol ne kadar geniş olursa, o kadar fazla şerit alabilir ve aynı anda o kadar fazla araba taşıyabilir. Bu, 5G’yi çok daha hızlı hale getirir ve daha birçok cihazı idare edebilir.

5G, saniyede 1 gigabit’ten fazla olmak üzere saniyede yaklaşık 50 megabit hız sağlayabilir. Saniyede gigabit bağlantı, yüksek çözünürlüklü bir filmi bir dakikadan daha kısa sürede indirmenize olanak tanır. Bu, kalabalık yerlerde artık kötü hücre bağlantılarının olmayacağı anlamına mı geliyor? Artan bant genişliği yardımcı olacaktır, ancak otoyollardaki şerit sayısını artırmak trafik sıkışıklığını her zaman azaltmadığı gibi, daha fazla insan genişletilmiş otoyolları kullandıkça , 5G’nin 4G ağlarından çok daha fazla trafik taşıması olasıdır, bu nedenle yine de trafik sıkışıklığını azaltamayabilirsiniz.

5G, telefonunuzu ve hücresel özellikli dizüstü bilgisayarınızı bağlamanın yanı sıra, Nesnelerin İnterneti devriminin bir parçası olarak fotoğraf çerçevelerinden tost makinelerine kadar birçok başka cihazı da bağlayacak. Dolayısıyla 5G, kilometrekare başına bir milyona kadar cihazı işleyebilmesine rağmen, tüm bu bant genişliği hızla tükenebilir ve daha fazlasını gerektirebilir – gelecekte daha da fazla bant genişliğine sahip bir 5.5G gelebilir.

5G Teknolojisi

5G Avantajları ve Kullanım Yerleri

5G, her birinin avantajları ve dezavantajları olan düşük, orta ve yüksek bant frekanslarını kullanabilir. Düşük frekanslı dalgalar daha uzağa gidebilir ancak daha yavaştır. Daha yüksek frekans dalgalarının kullanılması, bilginin daha hızlı hareket edebileceği, ancak bu dalgaların yalnızca sınırlı mesafelere gidebileceği anlamına gelir. Daha yüksek frekanslı 5G, saniyede gigabit hızlarına ulaşabilir, bu da gelecekte ethernet ve diğer kablolu bağlantıları geçersiz kılmayı vaat ediyor. Ancak şu anda, daha yüksek frekans daha yüksek bir maliyetle geliyor ve bu nedenle yalnızca en çok ihtiyaç duyulan yerlerde kullanılıyor: Kalabalık kentsel ortamlarda, stadyumlarda, kongre merkezlerinde, havaalanlarında ve konser salonlarında.

Bir tür 5G hizmeti, Ultra Güvenilir ve Düşük Gecikmeli İletişim, verilerin hizmette kayıp veya kesinti olmadan iletilmesi gereken yerlerde kullanılabilir – örneğin, afet bölgelerinde dronları kontrol etmek. Bir gün, teknoloji daha sağlam olduktan sonra, uzaktan ameliyat için bile kullanılabilir.

5G Nedir? 5G Teknolojisinin Avantajları Nelerdir?-Kaynak: theconversation.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir