228 Cm’lik Saçların İhtişamı

228 Cm’lik Saçların İhtişamı yazımızda Letonya’da yaşayan Aliia Nasyrova‘nın 20 yıldır kesmediği saçlarını, Rapunzel masalından esinlenerek nasıl yaşadığını yazdık.

228 Cm'lik Saçların İhtişamı-Aliia
Aliia Nasyrova

228 Cm’lik Saçların İhtişamı-Aliia Nasyrova’nın Uzun Saçları

Letonya’da yaşayan Aliia Nasyrova, aslen Rusya doğumludur. Rapunzel masalından esinlenerek 20 yıl boyunca saçlarını uzatarak 228 cm’lik uzunluğa ait bir saça sahip oldu. 7 yaşında izlediği Rapunzelden öylesine etkilenmiş ki aklına o zamanlar koymuş. Rapunzel’in prenses olduğunu ve saçlarını kullanarak kuleden aşağıya inerek cadıdan kurtulduğunu aktarıyor. Saçların onun hayatını değiştirdiğini ve mutlu sonla bitmesini sağladığını söylüyor. 27 yaşında olan Aliia, 7 yaşından beridir saçlarını kesmeyerek bu kadar uzunluğa sahip oldu. Saçlarını taraması bile 1 saatini alıyor. Ayrıca saçlarını yıkadıktan sonra bütün gün kurutmak için saçlarıyla uğraşması gerekir. Evli olan Aliia, kocasının onun saçlarını ailenin bir üyesi olarak kabul ettiğini söylüyor. Hayatlarında bir birey gibi olduğununu ve saçlarının bakımını eksik etmediğini söylüyor. Saçlarının ağırlığı ise tam 2 kilo kadardır. Bu seviyelerde tutmak için ayda bir kez saçında düzeltmeler yapmaktadır.

228 Cm'lik Saçların İhtişamı-Aliia
Aliia

Saçların Hayatlarındaki Yeri

Aliia’nın kocası Ivan Balaban, birlikte yatağa girdiklerinde Aliia’nın saçları için özel yer ayırdıklarını belirtiyor. Aliia ayrıca saçlarının boynunda bir gerginliğe yol açtığını ve birazda olsa rahatsızlık duyduğunu itiraf ediyor fakat bu Rapunzel misali saçlarını bırakamadığını söylüyor. Eşinin bu saçlardan memnun olduğu ve eşinin bu uzun saçlarla yaşamasında kendi açısından sorun teşkil etmediğini söylüyor. Kocasının kendisine her zaman saygı duyduğunu ve uyumlu bir çift olarak hayatlarını sürdürdüklerini söylüyor. Dışarı da gezmeye çıktıklarında insanların onlara olan ilgilenmeleri ve göz atışları onlar için bir problem oluşturmuyor. Herkesin ilgisinde olmak onları da memnun ediyor. Saçlara dokunmak isteyen fotoğraf çekip sosyal paylaşımlarda paylaşan insanlardan çok memnun olduklarını söylüyorlar. Saçları ördüğü zaman ona hareket kabiliyeti kazandırıyor fakat dağınık bıraktığında hareket kabiliyeti kısıtlanıyor. Hayatı kısmende olsa kısıtlanıyor. Mali konuda da saçların bakımına iyi para harcadıklarını söylüyorlar. Hatta kazandıkları paralarla tatile gidecekleri zaman, saçlara ödedikleri paraları hesap edip ona göre tatillerini ileri bir zamana atıyorlar.

228 Cm'lik Saçların İhtişamı-Aliia
Sosyal Medya Fenomeni Aliia

Sosyal Medya Fenomeni Aliia’nın Saçları

Aliia saçlarının fotoğraflarını İnstagram’da bolca paylaşmaktadır. Gelen yorumlardan çoğunlukla memnun kalan Aliia, olumsuz yorum yapan kişileri pek takmadığını söylüyor. Olumsuz yorumlarda saçlarını kesmelerini söylüyorlar fakat Aliia, saçlarını çok sevdiğini ve onları asla kesmeyi düşünmediğini söylüyor. Sanki onun arkadaşıymış gibi olduğunu ve 20 yıldır birlikte olduklarını söylüyor. Saçlarına çok dikkat ettiğini ve en korktuğu şeyin ise saçlarına bir şeylerin yapışması ve çıkmaması olduğunu söylüyor. Sakız gibi bir şeylerin yapışması onu en çok korkutan olaymış. Sosyal paylaşımı kullanarak bir fenomen haline gelen Aliia ve saçları bu platformlardan da ek kazanç sağlayabilirler. Hiç olmazsa saç masraflarını çıkararak rahatça tatile çıkabilirler.

228 Cm’lik Saçların İhtişamı.

Yorum yapın