2023 Nissan Z Özellikleri

2023 Nissan Z Sonunda Ortaya Çıkıyor

Araçlar

2023 Nissan Z Sonunda Ortaya Çıkıyor

2023 Nissan Z Hayranlarının Karşısına Çıkıyor

12 yıllık bir bekleyişin ardından yedinci nesil Nissan Z nihayet burada ve görünüşe göre Japon spor otomobil tutkunları için yaygara koparıyor. Miata‘nın aksine, çok fazla gücü var. GR 86’nın aksine turboşarjlıdır. Aksine Supra, bu bir manuel şanzıman yer alır. Nissan Z tüm dünyaların en iyisi olabilir mi?

Ve evet, isim Z, Nissan Z. İsimde artık sayısal bir tanım yok. Bunun nedeni, beklendiği gibi, motorun aslında boyutunun düşmesi olarak göze çarpıyor. Ancak 370Z‘nin doğal emişli V6’sından deplasmanda kaybettiğini, yeni 3.0 litrelik çift turbolu kazandığını görüyoruz. Motor, 6.400 dev/dak’da 400 beygir gücü ve 1.600 ile 5.600 dev/dak arasında değişen geniş bir tork eğrisinde 350 pound-feet üretiyor. Bunlar, Infiniti Q60 Red Sport’a güç veren motorla aynı güç özellikleridir ve bunun tesadüf olmadığından eminiz.

Her iki donanım seviyesi de – Sport ve Performance – bu motorla birlikte gelecek. Bu, giden 370Z’den 68 daha fazla midilli ve bir Toyota GR Supra‘dan 18 daha fazla; aynı zamanda torkta yüzde 30’luk bir artış var. Nissan 0-60 kez açıklamadı, ancak 0-60 kez tahmini yüzde 15 oranında geliştiğini söylüyor. Bu, onu 4.2 saniye aralığına koyuyor. Nissan ayrıca küçük çaplı turboşarjlar ve turbo hız sensörü sayesinde iyi gaz tepkisi vaat ediyor. Motor ayrıca, supap kaldırmayı anında ayarlamak için giriş tarafında e-VVT elektronik değişken supap zamanlamasını kullanır.

Sac levha, Z Proto konseptine oldukça benziyor. Kapı kollarında küçük değişiklikler ve yan işaret camlarının eklenmesi ve bir yakıt deposu kapağı, üretime geçiş için gerekliydi. Bu, oyunun kurallarını değiştiren 240Z’ye ve elimizdeki son çift turbo Z olan 1990-96 300ZX’e gönderme yapan yakışıklı bir tasarım olmuş.

2023 Nissan Z İçi

Zor noktaların 370Z’ye benzemesinin bir nedeni var

Yeni Z, 100,4 inçlik dingil mesafesini ondalık noktayla paylaşıyor. Ancak yeni bir kaplamaya sahip 370Z klonu demek haksızlık olur. Nissan, yekpare gövdeyi ve şasiyi daha iyi sağlamlık için elden geçirdiğini ve süspansiyonunun yeni geometriye sahip olduğunu söylüyor. Örneğin ön alüminyum çift salıncak, düz çizgi stabilitesini iyileştirmek için artırılmış kaster açısı sağlar. Nissan, arka çoklu bağlantıların da yeniden yapılandırıldığını söyledi ancak ayrıntı vermedi.

Dört köşedeki daha büyük çaplı monotüp şoklar, yol yüzeylerindeki tutarsızlıkları daha iyi emmek için sönümleme kuvvetini yaklaşık yüzde 20 azaltırken, ön payanda desteği gövde esnekliğini azaltmaya yardımcı olur. Buna Performance modelinin 19 inçlik Rays dövme alüminyum jantlarını Bridgestone Potenza S007 lastikleriyle ekleyin ve Nissan maksimum viraj alma kuvvetlerinin yüzde 13 artırıldığını iddia ediyor.

2023 Nissan Z Sonunda

Giden 370Z‘yi ömrünün sonlarında gerçekten inciten yön, iç mekandı. On yıllık teknolojisi, arabayı gerçekten bir dinozor gibi göstermişti. Neyse ki, bu tamamen düzeltildi.

Fark edeceğiniz ilk şey, yeni bir üç modlu, 12,3 inç dijital gösterge ekranının varlığıdır. “Normal”, araç istatistikleri ve navigasyonun dengeli bir karışımını gösterir; “Geliştirilmiş”, maksimum navigasyon haritası alanı için tak ve hız göstergesini kenarlara taşır. “Spor” modu, bir g-kuvveti ölçer ve takozu öne ve ortaya yerleştirirken destek göstergesi ekllenmiş. Üst kısımdaki vites lambası, sürücülerin gözlerini yoldan ayırmadan görmelerini sağlıyor.

Merkez yığını daha da geliştirildi, takviye basıncını, türbin hızını (nedense?) ve akü voltajını gösteren geleneksel üç bölmeli bir küme ile tepesinde duruyor . Bunun altında, Z nihayet Bluetooth (hallelujah!), Android Auto/Apple CarPlay, uydu radyo ve eller serbest metin sunan standart 8 inç bilgi-eğlence dokunmatik ekranı ile modernize edildi. İki adet 12 voltluk elektrik prizi ve iki adet USB bağlantı noktası (Tip-A ve Tip-C) de dahildir.

Güvenlik ekipmanında yapılan kapsamlı değişiklikler arasında yaya algılamalı standart otomatik acil frenleme ve akıllı önden çarpışma uyarısı, kör nokta ve şeritten ayrılma uyarıları ve arka çapraz trafik uyarıları yer alıyor. Arka görüş monitörü ve akıllı hız sabitleyici de standarttır.

2023 Nissan Z Arka

Model Renkleri ve Satış Tarihi

Yine de iç mekanın en önemli parçası yukarıda bahsedilen manuel şanzıman. 6 vitesli motor, gücü bir Exedy debriyaj ve bir karbon fiber kompozit tahrik mili aracılığıyla besliyor. 370Z piyasaya çıktığında bir üretim otomobili için oldukça egzotik olan öğelerdi bunlar. Kalkış yardımı kontrolü, Performans trimlerinde mevcuttur, sarsıntısız hızlanma sağlamaya yardımcı olur ve 370Z’nin öncü devir eşleştirme özelliği ikinci bir hareket için geri döner. 9 vitesli bir otomatik de mevcuttur ve GT-R’den ödünç alınan alüminyum kanatlı vites değiştiricilerle donatılabilir .

2023 Nissan Z, çeşitli renklerde satışa sunulacak. Black Diamond Metallic, Rosewood Metallic ve Gun Metallic, monoton olarak sunulacak. Brilliant Silver, Boulder Grey, Seiran Blue, Ikazuchi Yellow, Passion Red TriCoat ve Everest White Pearl TriCoat, kontrast oluşturan siyah bir çatı ile gelecek. Sonunda, seçenekler üçlüsünü tamamlayan siyah, kırmızı ve mavi ile daha geniş bir iç renk seçeneğimiz var.

Nissan, ABD için sadece 240 adetle sınırlı olacak bir Z Proto Spec ile lansman sürümlerine de giriyor. Z logolu sarı fren kaliperleri ve bronz 19 inç RAYS alüminyum alaşımlı jantlar ile ayırt edilebilir. İçeride sarı vurgulu özel deri koltuklar, kabin boyunca sarı dikişler ve manuel donanımlı otomobillerde özel bir vites topuzu ile süslenecek.

COO Ashwani Gupta, “Z, heyecanın saf ifadesidir” dedi, “Yeni Z, sizi yola bağlı tutmak için saf bir spor otomobil olarak özgünlüğünü korurken, otomobilin sizi yolda tutmasına yardımcı olmasını sağlamak için en son modern teknolojileri getiriyor.

Fiyatlandırma açıklanmadı. 2023 Nissan Z, 2022 baharındaki satış tarihine yaklaştıkça bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmayı umuyoruz.

2023 Nissan Z Sonunda Ortaya Çıkıyor-Kaynak: autoblog.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir