Haber

2022 Dünya Kupası: Katar Şovunu Alıyor, Ardından Açılışta Ekvador Tarafından Bir Gerçeklik Kontrolü Yapılıyor

2022 Dünya Kupası: Katar Şovunu Alıyor, Ardından Açılışta Ekvador Tarafından Bir Gerçeklik Kontrolü Yapılıyor

2022 Dünya Kupası: Katar Şovunu Alıyor, Ardından Açılışta Ekvador Tarafından Bir Gerçeklik Kontrolü Yapılıyor

220 milyar dolarlık 2022 Dünya Kupası, 12 yıllık beklenti ve tartışmanın ardından, bir süreliğine tamamen Katar’la ilgili olan bir Pazar gecesini otokratlar ve dünya izlerken zirveye ulaştı.

Bu petrol devletinin uzun zaman önce aradığı küresel sahne buydu – dramatik açılış töreni, Al Bayt Stadyumu’nun tepesinden havai fişekler. Bu bir doğrulama, varış, meşruiyet, ait olma anıydı. Emir Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani için bayrak sallama, baş dönmesi ve anında tezahüratlarla dolu bir kutlamaydı.

Sonra oyun gerçekten başladı. Bir futbol topu yuvarlandı. Ve gerçeklik kuvvetle vurdu.

Katar futbol takımı, fiziksel olarak üstün ve tamamen bunalmış durumda, taraftarların son düdükten çok önce çıkışlara koştuğu Ekvador’a 2-0’lık bir mağlubiyetle kendi takımını başlattı.

Ülkelerinin en büyük spor sahnesinde ilk kez sahneye çıkmasını ve Orta Doğu’daki ilk Dünya Kupası’nı aylarca, yıllarca, on yıllarca beklediler. Ancak 45 dakika sonra bazıları yeterince gördü. Geleneksel Katar erkek kıyafeti olan beyaz thobe’ları devre arasında ve ikinci yarı boyunca artan sayıda kapılardan dışarı aktı. Tam zamanlı olarak, 60.000’den fazla koltuğun çoğunluğunun dikkat çekici bir şekilde boş olduğu görülüyordu.

Katar, üçüncü dakikada bir gol yiyerek on binlerce kişi için bir anlık neşe yarattı, ardından video incelemesiyle şaşırtıcı bir şekilde bozulan gol, tüm akşamın en büyük gürültü patlamasını yarattı.

Ama sonra ev sahibi geri çekildi ve çok yönlü daha iyi bir takıma yenik düştü. Bir açıcıyı kaybeden ilk Dünya Kupası ev sahibi oldular.

Katar’ın İspanyol baş antrenörü Felix Sanchez maç sonrasında bir tercüman aracılığıyla “İnsanlar bu maçı dört gözle bekliyordu” dedi. “Üzgünüz, çünkü bu harika atmosfere katkıda bulunamadık.”

2014 Dünya Kupası’nın eski yıldızı Enner Valencia, önceki 12 ayda Ekvador adına sadece bir kez gol attıktan sonra her iki golü de kaydetti. Sahanın yukarısında ve aşağısında ve yan yana, Premier League oyuncuları ve Bundesliga oyuncuları, tamamen yerel ligden seçilen bir Katar kadrosunu buldozerle ezip geçtiler.

Bunu yaparken Ekvadorlular, Katar’ın yirmi yıllık futbol projesinin 2022’deki son teslim tarihini tam olarak karşılamadığını açıkça belirtti. Son teknolojiye sahip, milyarlarca dolarlık yatılı akademisi, yalnızca 300.000 vatandaşın bulunduğu bir nüfustan Dünya Kupası çapında bir takımı tam olarak bir araya getiremedi.

Ama vesile oldu. Harika bir koreografiye sahip bir oyun öncesi töreni ve canlı bir anlatıcı olarak Morgan Freeman var. Adı Katar ile geri dönülmez bir şekilde ilişkilendirilen Dünya Kupası ile ilgili tüm göz alıcı görüntülere ve seslere sahip.

Batı’nın eleştirilerine katlandı ve benzeri görülmemiş bir fırtınayı atlattı. Spor yıkama savaşını kazandı. Gulf Times Pazar sabahı “Bugüne kadarki en iyi FIFA Dünya Kupası bugün Katar’da başlıyor” diye ilan etti ve maçın sadece 75 dakikasını izleyebilen taraftarlar bile kesinlikle kutlamaya devam edecek.

2022 Dünya Kupası Katar-Ekvador
Katar-Ekvador

Katar’ın birçok sorunu artık sahadaki mücadeleleri içeriyor

Bu Dünya Kupası’nın çarpıcı absürtlüğü, Doha’yı kesip çölü geçerek molozları, hafriyat makinelerini ve hiçliği geçerek Al Khor’a kadar uzanan ana otoyol Al Shamal Yolu boyunca yükseldi. Gittikçe manzara daha da çoraklaşıyor – ta ki uzakta, devasa bir Bedevi çadırı tarzı yapı olan Al Bayt Stadyumu, kilometrelerce sis ve tozun arasından görünene kadar.

Artık burada olmayan insanlar, göçmenler tarafından inşa edildi; ve diğer insanlar için, Pazar günü otoyolda SUV’larla oraya doğru sürünen Katarlılar. Bu yüzden bu Dünya Kupası çok skandal oldu. Ama iyi ya da kötü, serin, rüzgarlı bir akşam başladı.

Tayt giymiş babalar ve bordo Katar formaları giymiş sersemlemiş çocuklar huşu içinde stadyuma baktılar. Arenanın etrafındaki geniş açık alanlarda, beyaz renk renkle, her türlü renkle harmanlandı. Ekvador’un parlak sarısı vardı, ama aynı zamanda ABD de dahil olmak üzere en az 16 farklı ülkeden canlı bir taraftar karışımı vardı. Portekizlilerin dans eden, ilahiler söyleyen bir çemberi vardı. Katarlılarla poz veren Ekvadorlular vardı. Müzik, heyecan ve şaşkınlık vardı.

Hem Katar’ın hem de bu Dünya Kupası’nın temelini oluşturan eşitsizliğin kaçınılmaz hatırlatıcıları da vardı. Çoğu Güney Asyalı olan yüzlerce göçmen, bir girişin önünde saatlerce bekliyorlardı – taviz vermek için beklerken. Bu arada, diğerlerinin yanı sıra FIFA başkanı Gianni Infantino ve Emir’i selamlamak için başka bir girişte sıralanan deve sırtında ve at sırtında adamlar vardı. Suudi lider Muhammed bin Salman lüks bir locada onlara katıldı.

Devasa stadyumun her yerinde, katılım ilan edilen 67.372 kişiden muhtemelen 40.000 Katarlı vardı ve bunlar selamlamaya geldikleri ulusu hiç de temsil etmiyorlardı. Doha’da, şehir merkezi dışındaki herhangi bir bölgede bir hafta geçirin ve işe gelen Hintliler, Nepalliler, Kenyalılar, Ugandalılar ve daha fazlasıyla tanışacaksınız. Göçmenler ve göçmenlerin çocukları Katar nüfusunun yaklaşık %90’ını oluşturmaktadır. Katar’ın aslında Katarlı olan zengin kesimi – yerli olmayanların elde etmesi neredeyse imkansız olan vatandaşlığın ayrıcalıklı avantajlarından yararlananlar – dünyadaki çoğu ülkeyle karşılaştırıldığında çok ince.

Ve Pazar gecesi Katar’ın futbol sorunu her şeyden çok buydu. Yüzyılın başında, sınırsız servete sahip, ancak esasen İzlanda büyüklüğünde bir nüfusa sahip, uluslararası düzeyde rekabetçi bir ekip oluşturmak için yola çıktı. Ve tahmin edilebileceği gibi, başarısız olmuş gibi görünüyor.

Katar’ın agresif futbol projesi Dünya’ya geri döndü

Katar, başlangıçta, yetenek ithal ederek, ulusunun çoğunu kurduğu gibi rekabetçi spor takımları kurmaya çalışmıştı. Bulgar halterciler ve Kenyalı koşucularla yarıştı. Brezilyalı futbolcuları sahaya çıkarmaya çalıştı ve bu da FIFA’nın uygunluk kurallarını değiştirmesine yol açtı. 2004’ten bu yana, futbolcular temsil etmek istedikleri ülkede doğmak, kök salmak veya beş yıl orada yaşamış olmak zorunda. Böylece, ithalata izin verilmeyen Katar, alışılmadık bir seçeneğe yöneldi: yerli üretim.

2004 yılında, emir kararnamesi ile Katar, profesyonel sporcular yetiştirmek için titizlikle tasarlanmış son teknoloji bir ulusal spor okulu olan Aspire Academy‘yi kurdu. Türünün en büyüğü olan geniş kubbesi, FIFA onaylı bir futbol sahasına (birkaç dış mekana ek olarak), bir düzine diğer Olimpik kalitede spor tesisine, sınıflara ve lüks konutlara ev sahipliği yapmaktadır. Raporlara göre, gözlemcileri Connecticut büyüklüğündeki ülkede dolaşıyor ve organize futbol oynayan yaklaşık 7.000 Katarlı çocuğun büyük çoğunluğunu 6 ya da 7 yaşlarındayken izliyor. En iyileri, henüz gençken yerel takımlarından alınıyor ve Akademi’ye yerleştiriliyor, burada deneyimli Avrupalı ​​antrenörler altında eğitim alıyor, burslu olarak eğitim alıyor ve erkek milli takımına yükselmek için akla gelebilecek her fırsatı yakalıyor.

Oradalar çünkü son on yılın büyük bir bölümünde ve 2017 gibi geç bir tarihte Katar erkekler FIFA sıralamasında 100. sıradaydı. Profesyonel kulüpleri yeterince iyi oyuncu çıkarmıyordu. Bu yüzden hükümet, işi yapmaları için bir grup İspanyol’a ve diğer yabancılara para ödedi. Performans koçlarına ve veri analistlerine ödeme yaptılar. Dünya Kupası yaklaşıyordu ve utançtan kaçınmaları gerekiyordu.

Sonunda, birkaç yıl kala multi-milyar dolarlık proje meyvelerini vermeye başladı. 2006 yılında Barcelona’nın ünlü akademisinden uzaklaştırılan İspanyol teknik direktörlerden biri olan Sanchez, üst düzey takımın başına geçti ve şaşırtıcı bir ilerleme kaydetti. İlk 11’inde yedi Aspire mezunu bulunan Katar, 2019 Asya Kupası’nı kazanmak için Japonya’yı şaşkına çevirdi. 2021 Gold Cup’a konuk olarak da hayranlık uyandıran bir performans sergiledi. Daha geniş gösteriyi bozmayacak saygın bir Dünya Kupası gösterisi umuduyla dünyanın ilk 50’si arasına girdi.

Pazar günü, yine de, Dünya’ya geri döndü.

Birkaç yıl boyunca özel olarak bugün için inşa edilen stadyumun üç tarafı ve diğer birkaç taraf, sıkıcı bir ikinci yarı boyunca boşalmaya başladı. Dördüncü ucu dolduran Ekvadorlular sevinçten sıçradı. Katarlı organizatörlerin tartışmalı bir şekilde yasakladığı ” queremos cerveza “, “bira istiyoruz ” sloganları attılar. (Yalnızca alkolsüz Budweiser 8,25 dolardan satılıyordu.) Biri Katarlı hayranları “para” hareketiyle alay etti. Uzun zamandır beklenen partiyi kapsamlı bir şekilde çökerttiler.

2022 Dünya Kupası: Katar Şovunu Alıyor, Ardından Açılışta Ekvador Tarafından Bir Gerçeklik Kontrolü Yapılıyor-Kaynak: yahoo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir