Zeki Amcanın 40 Yıldır Bisiklet Üzerinde Yaptığı Sütçülük Hikayesi

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Zeki Amcanın 40 Yıldır Bisiklet Üzerinde Yaptığı Sütçülük Hikayesi yazımızda genç yaşta başlamış olduğu sütçülüğü devam ettiren ve emekli olmayan Kocaelili Zeki Oktan’ın azmini yazdık.

40 Yıllık Sütçü

Zeki amca tam 40 yıldır bisikleti ile süt dağıtmaktadır. Zeki Oktan, 40 yıldan beridir yaşadığı Kocaeli Körfez‘de sütçülük yapmaktadır. Şuan 63 yaşında olan Zeki amca hala emekli olabilmiş değil. İneklerinin bulunduğu ahırın hemen yanında tek odalı bir evde eşi ve oğluyla birlikte yaşamını sürdürmektedir. Her gün otomatik süt sağma makinesi yardımıyla sağdığı ineklerinin sütünü müşterilerine bisiklet ile ulaştırmaktadır. Başlarda 2 tane buzak ile işe başlayan Zeki amca, şuanda 15 tane sağımlık hayvanı ve küçük hayvanları ile süt sağmaya ve ailesinin geçimini sağlamaya devam etmektedir. Sütçü Zeki amcanın şuandaki en büyük problemi yemlerin ve samanların aşırı pahalı olmasıdır. İneklerine vereceği bu besinlerin fiyatları her geçen gün artmaktadır. Yemlerin yanında otlar vererek hayvanların karınlarını doyurmaya çalışmaktadır. Zeki amcanın hayatı hep zorluklarla mücadele ederek geçmiştir.

zeki-oktan-sutcu

Ailesini Geçindirmek İçin Sütçülüğe Devam Ediyor

Şuanda 20 litreye yakın süt üretebilmektedir. Hayvanların masraflarını ve kendi masraflarını bu kadar süt zor karşılamaktadır. Zeki amca süt dağıtımına akşamları çıkmaktadır. Bunun nedeni ise müşterileri akşamları gelmesini istediği içindir. Bisiklet ile 3 defa trafik kazası geçirmiştir. İlerleyen yaşından dolayı artık sütçülüğü zor yapmaktadır. Ailesinin geçimini sağlamak için mecbur işine devam ediyor. Zeki amca emekli olmayı çok istiyor fakat, sigorta primlerinde çok boşluğu bulunmaktadır. Ailesi ve hayvanları için yaşam mücadelesine 63 yaşında olmasına rağmen devam etmektedir. Tüm müşterileri ona hayrandır ve süt ihtiyaçlarını onun sayesinde gidermektedirler. Emekli olana kadar bu işi yapmayı düşünüyor ve işinin severek yaptığı çok belli oluyor. Hindistan Cevizi Sütü, Yoğurdu ve KahvesiSüt ve Süt Ürünleri Hakkında BilgilerSütlü İrmikli Kadayıf TarifiSüt Üretimindeki AzalışKeşkek Yapımı ve Yeni Çiğ Süt Satışı DüzenlemesiSpazm-Stres-Süt Arttırıcı Şifalı BitkilerBal Üretiminde Dünya Sıralaması 2018Peynir YapımıMandalinalı Prenses Tatlısı Yapılışı yazılarına da bakabilirsiniz.

Zeki Amcanın 40 Yıldır Bisiklet Üzerinde Yaptığı Sütçülük Hikayesi.

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com