Gıda İntolerans Testleri

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Gıda İntolerans Testleri yazımızda son 10 yıldır gıdalara karşı vücudun hassasiyet göstermesi, bunu anlamak içinde testlerin yapılmasını ve asıl gıda intoleransının neye olduğunu yazdık.

Gıda İntolerans Testlerinin Abartılması

Gıda İntoleransı, bazı gıdaların bazı vücutlara girdiği zaman çeşitli sorunlara neden olmasıyla yaşanmaktadır. Baş ağrısı, eklem ağrısı, ödem, iştah bozukluğu, ishal, yorgunluk ve daha bir çok olumsuz duruma yol açtığı gözlenmiştir. Gıda intoleransına herhangi bir şekilde Gastroenteroloji hekimine gidildiğinde, gaz, şişkinlik gibi sorunlara neden olan yenilen besinler neden olmaktadır. Kişiler, gıda intoleransına neden olan gıdaları almadığı zaman, rahatsızlıkları daha yaşanmamaktadır. Günümüzde ise gıda intolerans testleri sıklıkla yapılmaya başlamıştır. Lüks semtlerde bir ofis içerisinde gıda intoleransı yaptığını iddia eden yerler bulunmaktadır. Besin duyarlılığı veya gıda hassasiyeti gibi isimler verilmektedir. Ebeveynler çocuklarını gıda intoleransı testlerine götürmeye başlamıştır. Bu testin çocuklara bir faydası yoktur. Çocuklar alerji testlerine götürülmelidir.

gluten-alerjisi

Gıda İntoleransı Testinin Zayıflamaya Bir Etkisi Yoktur

Gıda intoleransı testinde yaşamdan çıkartılması istenen gıdanın, zayıflatıcı etkisi olduğundan bahsedilmektedir. Hiç bir gıdanın tek başına böyle bir etkisi olmamaktadır. Kişinin gıdaya alerjisi var ise sadece alerji testi yapılarak buna çözüm bulunabilir. Gıda intoleransı testinin yapılmasına gerek yoktur. İnternet üzerinden test için arama yaptığınızda çeşitli onay belgeleri olduğunu görürsünüz fakat, bu onayların yabancı kurumlardan ve test ile alakası olmadığını görmekteyiz. Birkaçının hayır kurumlarından alınan belge olduğu görülmektedir. Bu testi yaptırmanın da fiyatı 2000 liradan başlamaktadır. Testin pahalı ve gerçeği yansıtmıyor oluşu birçok merkezin açılmasına neden olmuştur. Gıda intoleransına neden olan gıdanın kendisi değil, içerisine konan yabancı maddeden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden herhangi bir besinin yasaklanması çözüm değildir. Yurt dışında geçek anlamda gıda intoleransı testi yapan yerler bulunmaktadır fakat, ülkemizde çok az yer bu testi gerçek anlamda yapabilmektedir. Gıda intoleransı testinin zayıflama anlamında hiç bir etkisi yoktur.

sporcu-besinleri

Uluslararası Onay Sertifikasına Dikkat Edilmeli

Gıda intoleransı testini yaptıracaklar, gittikleri merkezden onay belgelerini ve güvenilirliğini iyice sorgulamaları gerekir. Gıda testinden alınan sonuçların nerede bakıldığı ve nereye gönderildiği öğrenilmelidir. Uluslararası bir onay sertifikasının olup olmadığı çok önemlidir. Bu onay sertifikası gıda intoleransına ait olmalıdır. Gıda intoleransı yaptıranların %90’ınında negatif bir etki rastlanmıştır. Mutlaka önce Gastroenteroloji hekimine gidilmeli ve sorun orada çözülmelidir. Çok iyi bir araştırmadan sonra bu tür testler yaptırılmalıdır. Gıda TakviyesiGıda İntoleransı NedirTarım ve Gıda Girişimciliğinin ÖnemiGıda İsrafı ve EtkileriKöpekler İçin Sağlıklı Gıda Dağıtım HizmetiGıda Enflasyonu ve Hal Yasasının Düzenlenmesi yazılarına da bakabilirsiniz.

Gıda İntolerans Testleri-Uzman Diyetisyen Olcay Barış’ın videosundan ve diğer kaynaklardan yardım alınmıştır.

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com