Kaburga Dolması Denizli

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Kaburga Dolması Denizli yazımızda sadece damatlara özel yapılan kaburga dolmasının yapılışını ve damatların özel olmasını yazdık.

Denizli’de Damatların Önemi

Denizli’de damatlara özel yemek yapılmaktadır. Denizli Kaledavaz‘da damatlara özel ilgi gösterilmektedir. Pazar günü düğün olduktan sonra Pazartesi günü damat ve arkadaşları bu özel yemeği yemeye gelirler. Yemekte kullanılan kaburga etinde en az 9 tane kaburga olması gerekiyor. Daha az kaburga olduğunda, damada değer vermeme anlamı taşımaktadır. Etteki kaburgaların az olmasını damat, hayatı boyunca unutmamaktadır. Bu nedenle kaburgaların 9 tane olmasına dikkat edilir.

Kaburga Dolması Tarifi

Malzemeler

  • 1 kilo kıyma
  • Tuz
  • Karabiber
  • Yarım litre su
  • 1 su bardağı pirinç
  • 9 tane kaburgası olan et

Kaburga Dolması Hazırlanışı

1 kilo kadar kıymaya tuz ve karabiber koyulur ardından yarım litre kadar su ile yoğrulur. Bir su bardağı kadar pirinç eklenip kıyma harcıyla birlikte yoğrulmaya devam edilir. Kıyma ve pirinç harcı yoğrulduktan sonra kaburgalı etin üst kısmına derinin altına iç malzeme dolması doldurulur. Bir iğne ip ile deri ete dikilir. Etin üst kısımlarına iğne ile delikler açılır. Kısık ateşte 3 saat kadar kaburga dolması tencerede suyla birlikte pişirilir. Ardından yarım saat kadar da odun ateşinde pişirilerek kızarması sağlanır. Piştikten sonra bir tepsi ile servis edilir. Kabak Dolması TarifiEkşili Dolma Nasıl YapılırHamur Dolması Nasıl YapılırKURULUK DOLMA TARİFİKilis Usulu Gerebiç Tarifi yazılarına da bakabilirsiniz.

Kaburga Dolması Denizli.

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com