DÜ Zooloji Müzesi

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

DÜ Zooloji Müzesi yazımızda Diyarbakır Dicle Üniversitesinin Fen Fakültesi Zooloji Anabilim Dalı bünyesinde açılan müzeyi yazdık.

Dicle Üniversitesi Zooloji müzesi

Dicle Üniversitesi Zooloji müzesi açıldı. Toplamda müzede 1500’e yakın hayvan tanıtılmaktadır. Doğu Anadolu’daki çocukların birbirinden farklı hayvanların tanıtımları bu müzede gösterilmektedir. Dicle Üniversitesinde okuyan öğrencilerde Zooloji müzesine gelerek, farklı türde hayvanlar hakkında bilgi edinmektedir. Zooloji müzesinin açılmasında üniversite hocalarının büyük katkısı olmuştur. Bölgeye ait hayvanların toplanmasında sıkı bir çalışma yapmışlardır. Biyolojik çeşitliliğin ve tüm doğal kaynakların gelecek kuşaklara bırakılması için bu tür müzelerin gerekliliği söz konusudur.

dicle-zooloji-muzesi

Zooloji Müzesinin İçeriği

Zooloji müzesinde bulunan hayvan örnekleri, normal yaşamını sürdürüp ölmüş yada telef olmuş hayvanların toplanmasıyla işlemden geçirilerek müzede sergilenmektedir. Farklı türden hayvanların görselleri müzeyi ilgi çekici hale getirmiştir. Hayvanlara şekil verilirken doğada nasıl bir duruş sergiliyorsa, aynı şekilde müzede sergilenmektedir. Müzede çok sayıda fosil kalıntıları da bulunmaktadır. Bismil, Silvan ve Eğil ilçelerinden bolca fosil çıkmaktadır. Diyarbakır’da deniz türlerine ait fosiller çıkmaktadır. Eskiden bu bölgede yaşamış hayvanların fosilleri bulunarak müzede sergilenmektedir. Deniz kestanesi, deniz yıldızları, deniz kabukları bolca bulunmaktadır. Dicle nehrinde yaşayan leopar balığının soyu tükenmek üzere olduğu belirtilmektedir. Kelaynak müzede bulunan dondurulmuş hayvanlar arasındadır. Herkes kelaynağı bilir fakat neye benzediğini bilemeyebilir. DÜ zooloji müzesinin kurulmasındaki en büyük amaç, çocuklara ve gençlere bölgenin kültür ve zenginliklerini tanıtmaktır. Ücretsiz olması da insanların daha rahat ziyaret edebilmesi için yapılmıştır. Bölgede milyonlarca yıl önce yaşamış hayvanlara ait fosiller ve birçok balık, kuş ve memeliye ait iskeletler de yoğun ilgi görmektedir. Ayasofya Müzesinde Yapılan OnarımlarEvlilik Programlarının Yalanları ve Kültürümüze Olan ZararlarıTallinn EstoniaKazan Şehri TanıtımıEfes Antik Kenti İzmirÇamlıca Camii AçılışıGeleneksel Tıp Tedavileri yazılarına da bakabilirsiniz.

DÜ Zooloji Müzesi.

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com