Uçan Arabalar

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Uçan Arabalar yazımızda dünyanın teknoloji üreten özellikle uçan arabaları üretmede uzmanlaşmış şirketlerin uçan araba modellerinin son durumlarını ve ne zaman uçan arabaların gökyüzünde olacaklarını yazdık.

Uçan Araba Modelleri

TF-X Uçan Araba Modeli

TF-X, Terrafugia firmasının uçan araba modelinin ismidir. Bilim kurgu filmlerinde buna benzer uçan arabalar görmüşsünüzdür. Sürücüsüz uçma özelliğine sahip yeni TF-X, MIT üniversitesinde rüzgar tünellerinde test edilmeye başlanmıştır. Uçan araba dikey bir şekilde havalandıktan sonra yolcuyu istediği yere bırakabilmektedir. Dört kişilik yolcu taşıma kapasitesine sahiptir. 300 beygir gücünde olan araç, saatte 322 km hızla uçabilmektedir. Tek seferde ise 805 km’lik yol kat edebilmektedir. TF-X uçan arabanın 2020 yılında satışa sunulma hedefi bulunmaktadır.

skyrunner-ucan-araba

SkyRunner

SkyRunner, Gilo Industries Group tarafından geliştirilmiştir. SkyRunner hem havada hemde karada gidebilmektedir. En büyük dezavantajı ise havalana bilmesi için bir uçak pistine ihtiyaç duymasıdır. Kırsal alanlar için uygun olan SkyRunner, boş alanlarda rahatlıkla uçabilecektir. Havacılık kurulu tarafından Amerika hava sahasında uçuş izni verilmiştir. SkyRunner 4500 m yüksek irtifaya tırmanabilirken, havada 90 km/s hıza ulaşabilmektedir. Satışına başlanılacak olan uça arabanın fiyatı ise 125 bin dolar olarak açıklanmıştır. Bir diğer dezavantajı ise kötü havalarda kullanılamıyor olmasıdır. Uçuş sporlarıyla ilgilenen kişiler için ideal bir uça araba olacaktır.

transition-ucan-araba

Transition

TF-X modelini geliştiren Terrafugia firması tarafından geliştirilmiştir. Terrafugia firması en fazla bu model üzerinde çalışmalarını yapmıştır. Transition uçan araba çift kişilik ve açılır sabit kanatlara sahiptir. Amerika hava sahasından onay almış ve uçmasında bir sıkıntı yoktur. Transition araba modunda iken 6,7 litre, uçak modunda iken ise 18,9 litre yakıt harcamaktadır. Hiç durmadan 800 km uçabilmektedir. Transition yerden 1220 metre yükseklikte ve saatte 180 km hıza ulaşabilmektedir. Transition uçan arabanın satış fiyatı ise 279 bin dolardır.

cityhawk-ucan-araba

CityHawk

CityHawk, Urban Aeronautics firması tarafından yapılmaktadır. İsrail ordusuna hava desteği sağlayan şirket, askeri amaçlı uçan arabalar üretmektedir. Görünümü tankı andıran CityHawk, en pahalı uçan araba olarak bilinmektedir. CityHawk’ın 202o yılında piyasaya sürülmesi ve fiyatının 14 milyon dolar olması beklenmektedir. İlerleyen yıllarda ise yakıt olarak sıvı hidrojen kullanılması düşünülmektedir. Geleceğin Alternatif Enerjileri yazılarında sıvı hidrojene bakabilirsiniz. En büyük özelliği olan taşıma kapasitesi ise 500 kg’dır. Saatte 180 km hıza ulaşabilmektedir. Dikey iniş-kalkış sistemi ile her türlü araziye uyumludur. Sürücüsüz kullanımı da tasarlanan uçan arabanın askeri amaçlı kullanılacağı düşünülmektedir.

liberte-ucan-araba

Liberte

Liberte, Hollandalı Pal-V firmasının yaptığı uçan arabadır. 2019 yılında satışı düşünülen uçana araba 399 bin dolara satılacaktır. Ticari olarak ilk kez satışa çıkartılan uçan araba özelliği taşımaktadır. Liberte 200 beygirlik bir güce ve saatte 180 km hıza ulaşabilmektedir. 500 kilometre tek seferde yapabilmektedir. 3.500 metre yükseklikten uçabilmektedir. Liberte uçan aracı kullanmak için hem kara hemde hava ehliyeti gerekiyor.

ehang-ucan-araba

Ehang

Ehang, dünyanın ilk uçan otomobili olarak dünya hükumetler zirvesinde kullanılmıştır. Ehang, Çinli bir firma tarafından yapılmıştır. Ehang, elektrikli bir motor sahip ve piste ihtiyaç duymadan uçabilmektedir. 100 kilo kadar yük taşıyabilen uçan araç, kısa mesafelerde yolcu taşımaktadır.

aeromobil-ucan-araba

Aeromobil

Aeromobil, Slovakyalı Stefan Klein tarafından 20 yıldır üzerinde çalışılmaktadır. 1.3 milyon dolara satışa sunulması bekleniyor. Benzin ile çalışmaktadır. Diğer araçlara göre fiyatı pahalıdır.

lilium-jet-ucan-araba

Lilium Jet

Lilium Jet, Lilium Aviation Alman firması tarafından geliştirilmiştir. Dikey olarak kalkış-iniş yapabilmektedir. Lilium Jet saatte 300 km hızla uçabilmektedir. Firma ayrıca Airbus projesiyle uçan taksiler yapmayı planlamaktadır.

popup-ucan-araba

Pop up

Pop up, Airbus Fransız firması tarafından üretilmektedir. Pop up uçan araba dikey olarak hareket edebilmektedir. Saatte 100 km yol kat edebilmektedir. City Airbus projesi ile sürücüsüz uçan taksilerde yapmayı planlamaktadırlar. İki çan aracında 2021 yılında satışa sunulması bekleniyor. Toyota Uçan Araba GeliştiriyorUçan Kale CH-47F Yük Helikopteri İncelemeUçakta Koltuk SeçimiDrone Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? yazılarına bakabilirsiniz.

Uçan Arabalar-İnsan ve Hayat dergisinden yararlanılmıştır.

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com