Sanal Karakter Hırsızlığına Ceza

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Sanal Karakter Hırsızlığına Ceza yazımızda milyonlarda kişinin internet üzerinde oynadığı oyunlarda hesap çalınması ve karakterlerde değişiklik yapılması olayına artık hapis cezası gelebiliri yazdık.

Oyunlardaki Karakterlerin Çalınması

İnternet üzerinden oyun oynayan O.T, oyun karakterinin çalınması iddiası üzerine mahkemeye şikayetçi oldu. İzmir 13.Asliye Ceza Mahkemesi sanık M.K’yı nitelikli hırsızlık suçlamasıyla 2,5 yıl hapis cezasını çaptırdı. Cezayı fazla bulan sanık, cezaya itiraz etti. Yargıtay 13. Ceza Dairesi bu bu kararı oy birliğiyle iptal etti ve yeniden yargılanma başladı. Bu sefer sanık M.K nitelikli hırsızlıktan değil, bilişim suçları yönünden yargılanacak ve bu yargılamanın sonunda daha fazla hapis cezası alabilir. Yargılamanın özelliği değişmiş oldu. Hırsızlık yerine sistemi engelleme, bozma, verileri değiştirme ve yok etme suçlamalarıyla yapılacak. Yargıtay sanal karakter çalana daha fazla ceza istedi ve 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle karışı karşıya kalındı. İnternet üzerinden oynanan oyunda kendi hesabına rızası dışında giriş yapıldığı, şifresinin değiştirildiği ve oyun karakterinin çalındığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştur.

game

Online Oyunlarda Hesap Hırsızlığı Yapanlara Büyük Cezalar

Online oyun oynayanlarda sıklıkla yaşanan bu oyun karakteri çaldırma durumu, çalan kişilerin geçek hayatta hapis yatmasına neden olabilecektir. Kafasına göre sinir olduğu kişinin hesabını hackleyen kişiler, mağdurun kendisini kullanıcı adıyla mahkemeye vermesiyle bilişim uzmanları tarafından incelenerek rahatlıkla bulunabilmektedir ve dava sonucunda yok yere para ve hapis cezası alabilmektedir. Metin 2, CSGO ve LOL gibi oyunlarda bu tür durumlar çok sık yaşanmaktadır. Kişilerin diğer oyuncuların hesaplarına müdahale etmemesi kendi yararlarına olacaktır. Aksi halde rahatlıkla hapis yatma ihtimalleri bulunmaktadır. Oyuncak Devi Lego’nun Yaptırdığı Yeni EvMicrosoft Xbox One X Oyun Konsolu Satışa Çıkıyor ve İnternet Çetelerinin Web Kamerası Oyunu yazılarına da bakabilirsiniz.

Sanal Karakter Hırsızlığına Ceza

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com