Su Kemeri, Yerebatan Sarnıcı, Hezarfen Ahmet Çelebi ve Yeniçeriler

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Su Kemeri, Yerebatan Sarnıcı, Hezarfen Ahmet Çelebi ve Yeniçeriler yazımızda İstanbul’un tarihini oluşturan yerler ve insanların kısa tanıtımını yazdık.

Su Kemeri

İstanbul’un simgeleri arasında yer alan Su kemeri, İstanbul Büyükşehir Belediye binasının hemen yanında yer almaktadır. Su kemeri, Romalılar tarafından kırsal kesimden şehir merkezine su taşımak için inşa edilmiştir. Şehir için önemli bir yeri vardır. Roma İmparatoru Justiniaus, şehrin sürekli kuşatma altında olması nedeniyle bir su depolama sistemi kurmayı düşündü. Su kemeri de o günden bugüne hala İstanbul’un ortasında yer almaktadır.

yerebatan-sarnici

Yerebatan Sarnıcı

Yine İstanbul’un merkezinde bulunan Yerebatan Sarnıcı, tavanı 12 sıra boyunca Roma sütunları üzerinde durmaktadır. Sarnıcın içinde toplamda 336 tane sütun bulunmaktadır. Sarnıç karanlık olduğunda ucu ve sonu gözükmemektedir, ışıklandırma yapıldığında bitişini görebilirsiniz. Sütunların çoğunda harika işlemeler bulunmaktadır. Romalılar İstanbul’a bir sürü eser bırakmışlardır. Tarih görmek isteyenler İstanbul’un bu güzide yerlerine hemen gitmelidirler.

hezarfen-ahmet-celebi

Hezarfen Ahmet Çelebi

Romalıların bırakmış olduğu kale surları da hala ayakta durmaktadır. Bazı bölümleri yıkılmış olsa da İstanbul’un görselliğini arttırmaktadır. Bu surlardan uçmayı başarmış kişi Hezarfen Ahmet Çelebi‘dir. Hezarfen Ahmet Çelebi, Galata kulesinden uçarak ilk uçan insan olmayı başarmıştır. 17.yüzyılda gerçekleştirdiği bu uçuş ile uzaya gerçekleştirilen ilk  seyahat olarak inanılmaz bir etki oluşturdu. Galata Kulesinden başladığı uçuşuna suların üstünden giderek karşı yakan olan Üsküdar’da uçuşunu noktalamıştır. Tüm bu uçuşu kendi yapmış olduğu kanatlar ile yapmıştır. Hezarfen Avrupa kıtasından Asya kıtasına uçarak ilk kıtalararası uçuşu gerçekleştirmiştir. Ödül olarak ise padişah tarafından bir kese altın almıştır ve sürgüne yollanmıştır. Onun tehlikeli olduğunu ve surların üzerinden uçarak kaleyi ele geçirebileceğini söylemiştir. Kuş adamın kariyeri böylelikle bitmiştir. Padişah gerçekten de haklıydı, çünkü bu surları geçmek çok zordu ve insanların kanatları olmadan imkansızdı.

mehter-takimi

Yeniçeriler ve Mehter Takımı

Osmanlı surlarını Yeniçeri askerleri korumaktaydı. Yeniçeriler aşırı cesur, ölümüne savaşan ve karşısına çıkan tüm rakiplerine korku salan bir birlikti. Asıl Yeniçeriler Hristiyan kölelerdi. Savaşlarda ele geçirilen çocuklar eğitilerek Osmanlı için savaşmaktaydı. Yeniçeriler bir bando eşliğinde hareket eden ilk asker topluluğuydu. Davul sesleri ve marşlar düşmanlarına korku salmaktaydı. Birçok haçlı onlardan kaçmıştır. Günümüzde törenlerde bu bando kullanılmaktadır. Gruba Mehter adı verilmiştir. Mehter hilal anlamına gelmektedir. Mehter takımı geleneksel bir diziliş ile törenlerde boy göstermektedir. Mehterin oluşturduğu bando, tüm askeri bandoların ilkidir. Nazarın İnsanlar Üzerindeki EtkisiMedine Tanıtımı ve Mekke ve Kabe Tanıtımı yazılarına da bakabilirsiniz.

Su Kemeri, Yerebatan Sarnıcı, Hezarfen Ahmet Çelebi ve Yeniçeriler.

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com