2017 Kadın Girişimi Birincisi Highgenic Markası

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

2017 Kadın Girişimi Birincisi Highgenic Markası yazımızda Sevginar Baştekin’in işini bırakması ve kendisini özel olarak ürettiği kendi markasına vererek başarıyı yakaladığı öyküsünü yazdık.

Highgenic

Highgenic, 2017 yılında gerçekleştirilen kadın girişimciler yarışmasında Sevginar Baştekin, girişimi ile birinci seçilmiştir. Garanti Bankasının desteklediği Sevginar hanım, Highgenic adı altında ürettikleri temizlik ve hijyen ürünlerini Türkiye’nin birçok yerinde satışa sunmuştur. Türkiye’nin kadın girişimci yarışması her yıl daha fazla katılımcı ile düzenlenmekte ve birbirinden güzel fikirlere sahip katılımcılar zorlu yarışmada birinci olmak için yarışmaktadır.

highgenic-temizlik-girisimi

Sevginar Baştekin’in Kendi Markasını Üretmesi

Sevginar hanım girişimciliğe girmeden önce 8-9 yıllık bir iş yaşamı olmuştur. Sevginar Baştekin İstanbul Teknik Üniversitesi Kimyagerlik mezunudur. Özel sektörde biyo-kimya alanında profesyonel bir şekilde çalışmıştır. 2000 yılında ilk şirketini kurmuştur. 2008 yılına kadar çok ortaklı bir şirket olarak devam etmiştir. Şirkette ortalık sürdürülemediği için şirketten ayrılmıştır. 1k-kimya ve Highgenic girişimleri 2010 yılında kurulmuştur. 2017 yılına kadar bu markaların pazarlaması ve geliştirilmesi çalışmalarını yapmıştır. Şirket ilk kurulduğunda Sevginar hanım, 1-1,5 yıl tek başına ürünlerin üretimi ve satışını gerçekleştirmiştir. Babasının desteğini de arkasına alan Sevginar hanım, umudunu kaybetmeyerek şirketini büyütmüştür. 2012 yılında çıkarmış olduğu iyi bir ürünle marketlerde ürünleri fazlaca satılmaya başlamıştır. Ürünün yaptığı iş ise çok yönlü temizleme işiydi. 400 metre kare ile başlayan iş yerine sığmayan Highgenic şirketi, 2500 metre karelik yeni bir yere taşınmıştır.

highgenic-urunleri

Yerli Temizlik Ürünleri Üretmenin Başlangıcı

Sevginar hanımın ürünlerinin girmiş olduğu temizlik pazarında yabancıların hakimiyeti bulunmaktadır. Marketlerde yabancı firmaların temizlik ürünleri daha çok tercih edilmektedir. Bunu bilerek bu sektöre ürünler üretmek, büyük bir girişimcilik öyküsü olarak dikkat çekmektedir. Çoğu kişinin aklına temizlik ürünleri yapıp satmak gelse de sektörün acımasızlığı bu fikri başlamadan bitirmektedir. Dev rakipleri düşünen girişimcilerin cesareti kırılıp sektöre girmekten vazgeçmektedir. Sevginar hanım bu işe girdiğinde başarma hissi ve bir şeyler üretme isteği sürekli olarak bulunmaktaydı. Bir kadın olarak kendisi de temizlik ürünlerini kullandığı için hangi ürünlerin eksik olduğunu ve hangi ürünlerin olması ile ihtiyaçların karşılanacağını düşünmüştür. Normal ev için kullandığı temizlik ürünlerinin yeterli gelmediğini düşünen Sevginar hanım kendi ürünlerini çıkararak bu soruna çözüm üretmiştir. Temizlikte kullanılan ürünlerin hızlı ve pratik olması gerektiğini düşünen Sevginar hanım, ürettiği ürünlerde buna çözüm bulmuştur. Müşteriler kaliteli ürünleri uygun fiyata bulabilmektedir. Kolektif House Ofis AnlayışıArmut.com Hizmet Girişimi ve Evde Sabun Yapımı yazımıza da bakabilirsiniz.

2017 Kadın Girişimi Birincisi Highgenic Markası.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir