Akıllı Kömür Dönemi

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Akıllı Kömür Dönemi yazımızda Berat Albayrak’ın ülkemizde kömür üretiminin denetimlerin nasıl olduğunu açıkladığı ve akıllı kömür döneminin neler getireceğini yazdık.

Akıllı Kömüre Geçiş

Kömür enerji üretiminde dünyada birinci sırada gelmektedir. Yeni enerjilerin yavaş yavaş hayatımıza girmesinden önce kömürden enerji üretimi yapılırken, günümüzde de kömürden vazgeçilememektedir. Geleceğin Alternatif Enerjileri yazımızdan yeni nesil enerjileri öğrenebilirsiniz. Enerji Bakanı Berat Albayrak kömürün önemine tekrardan vurgu yapmıştır. Yerli kömür çalıştayı‘nda konuşan Albayrak, yerli kömürün önemine ve akıllı kömüre geçilmenin önemine dikkat çekmiştir. Türk kömür madenciliğinde, akıllı kömür döneminin amacı bilek gücü yerine akıllı sistemler kullanılarak daha fazla kömür çıkarılması ve daha verimli elde edilmesi hedeftir. Günde 11 tonu iş güvenliği çerçevesinde teknolojik sistemlerle çıkarabilmeye akıllı kömür denilmektedir. Akıllı kömür projesi insan odaklı, bilim odaklı ve şeffaf ve açık yönetim olmak üzere üç başlık üzerinde işleyecektir.

akilli-komur-donemi

Maden Ocaklarında Denetimlerin Arttırılması

Berat Albayrak, güvenilir madenciliği temin etmek, Türkiye’nin ulaşması gereken en önemli noktalardan biri olduğunu açıkladı. Yıllardır madenlerin çökmesinden kaynaklı ölümlerin yaşanması da madenlerin daha güvenilir ve akıllı sistemlere geçmesinin zorunluluğunu göstermektedir. Maden İhracatında Son Durum yazımıza bakara son rakamları öğrenebilirsiniz. Yeni yapılacak denetimlerde 3 ayda bir maden ocakları kontrol edilecektir. Cezai yaptırımlar ise en sıkı şekilde uygulanacaktır. Berat Albayrak “0” tolerans uygulamasını başlatarak eksiği olan madenlere mutlaka cezalar yazacaklarını ve işletmelerin durdurulacaklarını belirtti. Madenlerde risk yönetimini hayata geçirildi. 3 gruba ayrılan madenler, risk grubuna göre yılda bir kez denetimden, yılda bir, iki ve dört keze kadar denetime alınarak kontrolleri yapılmaktadır. Güvenlik önlemlerini almayan ve risk yönetimini yapamayan madenlerde kapatma cezaları sonrasında, ruhsat iptaline kadar gidilmektedir.

Madencilik sektörünün önde gelenleri ise denetimlerden memnun olduklarını belirttiler. Madenlerdeki işletmelerin sıfır kaza ile devam etmesi için ellerinden geleni yaptıklarını belirtiyorlar. Ülkemiz kömürden elektrik üretmede ciddi oranda çalışmaktadır.

Akıllı Kömür Dönemi.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir