Zeytinyağı Neden Ucuzlamıyor

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Zeytinyağı Neden Ucuzlamıyor? yazımızda ülkemizde zeytinyağının gerektiği kadar tüketilmemesi, halkın pahalılıktan dolayı zeytin yağından faydalanamaması ve zeytinyağı fiyatının azaltılması ile ne gibi faydaların olacağını yazdık.

Zeytinyağının Az Tüketilmesinin Nedeni

Zeytinyağının faydaları oldukça fazladır. En yararlı yağ olarak tanımlanmaktadır. Buna rağmen zeytinyağının fiyatının pahalı olması yıllık kişi başına tüketiminin 2 kilonun altında kalmasına neden olmuştur. Dünya üzerinde ürettiği zeytin yağını tüketme bakımından en düşük orana sahip ülkeler arasındayız. Zeytinyağı üretimi artmakta fakat tüketmede hala gerilerde kalmaktayız. Ülkemizde zeytinyağının faydalarını herkes bilmektedir fakat alabilme gücü herkes de yoktur. Zeytinyağı üreticiden alındıktan sonra 14-15 liraya satılabilmektedir. Fakat marketlerdeki satış fiyatlar 35 liraya kadar çıkmaktadır. Aradaki fark halkın alabileceğinden fazla tutulmaktadır. Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, Türkiye’deki en pahalı zeytinyağının kilogramı 20 lirayı geçmemesi gerektiğini belirtiyor. Zeytin üretimi ve zeytinyağı üretimi her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle de zeytinyağı tüketimi ülkemizde arttırılmalıdır. 190 milyon adet zeytin ağacı bulunmaktadır. Devlet desteği ile bu sayı daha da arttırılabilir. Zeytinyağının alınabilecek seviyelere indirilmesi gerekir. Aracı kurumların daha az kar ile satması ve halkın zeytin yağını bolca tüketmesi gerekiyor. Zeytinyağının tüketim oranını hızlıca arttırmamız gerekir.

zeytinyagi-sifasi

Zeytinyağının Fiyatının İnmesinin Tüketime Olan Katkısı

Yıllardır zeytinyağı tüketimi kişi başı 1,5-2 kilogram aralığındadır. Marketlerin zeytinyağı fiyatını sürekli olarak pahalı tutması yüzünden tüketim artırılamamıştır. Dünya fiyatlarında zeytinyağı 3,5-5 euro arasında gezmektedir. Yurt dışında bu denli ucuz olan zeytinyağı ülkemizde bu kadar çok üretilmesine rağmen yüksek fiyatlardan satılması oldukça gariptir. En azından Avrupalının tükettiği raf fiyatı ile zeytin yağını alabilmeliyiz. 30 liraya satılan zeytinyağı en zengin ülkelerde satılmaktadır. Zeytinyağının faydalarını medya iyi bir şekilde tanıtmaktadır ve halkın bilinçlenmesi sağlanmıştır. Diğer unsurlar market ve satıcılar da zeytin yağını biraz daha ucuz satarak tüketimi arttırmada yardımcı olabilir. Zeytinyağının çok satılması ile hem satıcılar hemde halk bu işten karlı çıkacaktır. Diğer yağlar arasında en faydalı yağ olan zeytinyağının faydasını mutlaka insanlar görmelidir. Canan Karatay Tavsiyesi Zeytinyağını Her Zaman KullanınCanan Karatay Sağlık Tavsiyeleri Kış Ayları ve Anti Aging Besinler yazılarına da bakabilirsiniz.

Zeytinyağı Neden Ucuzlamıyor.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir