Çağla Büyükakçay’ın Tenis Macerası

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Çağla Büyükakçay’ın Tenis Macerası yazımızda Türkiye’nin kadın tenisçileri arasında ilk sırada yer alan Çağla’nın özellikleri, tenis maçlarına hazırlanması, tenis maçlarının zorlukları ve başarısının sırrını yazdık.

Çağla Büyükakçay

Çağla Büyükakçay, başarılı milli tenisçimizdir. Çağla, Grand Slam turnuvalarında tek kadınlarda ön eleme turlarında oynayan ve turu geçen ilk Türk tenisçi olarak tarihe geçmiştir. Dünya tenis sıralamasında 60. basamağa kadar çıkabilmiştir. 28 Eylül 1989 tarihinde doğmuştur. Çağla Büyükakçay yaş 28’dir. Çağla Büyükakçay’ın memleketi Adanadır. 14 yaşında milli tenisçi olmuştur. Akdeniz Olimpiyatlarında altın madalya kazanmıştır. Çağla küçük yaşından itibaren her zaman tenisi sevmiştir. Hep tenis maçlarına gitmek istemiş ve tenis ile ilgili olmuştur. Ailesinde Çağla’nın bu tenis sevgisini boşa çıkarmayarak arkasında durmuştur. 8 yaşında tenis okuluna gitmesi tüm hayatını değiştirmiştir.

cagla-buyukakcay-tenisci

Çağlanın Tenis Maçları

Çağla, tenis maçları yaparken çok konsantre bir şekilde sporunu yapmaktadır. Maç sırasında korku, pişmanlık ve umutsuzluk hissedilmemesi gereken duygular olarak görmektedir. Teniz maçlarında birçok duygunun kendilerinde oluştuğunu belirtmektedir. Tenis müsabakalarının minimum 1 saat sürmesi ve 2-3 saat kadar da sürmesi nedeniyle uzun süreli bir duygu kontrolü gerektirmektedir. Tenis maçlarında bu süre zarfında sürekli olarak oyuncularda akıl oyunları dönmektedir. Maç sırasında yapılan hatalar, moral bozuklukları, sevinçler sürekli olarak duygular yaşanmakta ve bu değişim içinde belirli bir denge yakalanmak zorundadır. Dengenin olmadığı bir maçta rakibinize kaybetme olasılığınız artmaktadır. Tenis maçlarında mental bilgiler üst düzeyde kullanılmaktadır. Oyuncuların mental durumunun iyi olması tenis maçının durumunu belirlemektedir. Çağla ilk tenis maçlarında korkulu ruh haline girdiğinde maçları kaybettiğini ve bu duygudan arındığı zaman ise kazanmaya başladığını belirtiyor. Tenis kortlarında disiplin en önemli unsurlar arasındadır. Her işte olduğu gibi disiplin yok ise teniste de maçları kaybedersiniz.

cagla-buyukakcay-basarisi-teb

Tenis Müsabakalarının Zorlukları

Çağla her gün en az 4-5 saat antrenman yapmaktadır. Turnuva zamanlarında antrenman şiddeti düşürülmektedir. Tenis kendisine hayata dair bilgiler vermiştir. Kararlarını kendisi vermek, zor durumlara karşı dirençli olma, sorumluluk sahibi olma gibi özellikler tenis sayesinde kendisine erken yaşta oluşmuştur. Teniste maçlarda sadece kendisi çıktığı için kendisini iyi bir şekilde kollamaktadır. Maçlara yedeği çıkamayacağı için elinden geleni yaparak maçlara en iyi şekilde hazırlanmaktadır. Maçlarda yalnız olabilir fakat mental koçu, antrenörü ve ailesi yakın ilgi göstererek Çağla’nın fiziksel ve zihinsel güçlü kalmasını sağlamaktadır. Çağla Büyükakçay senenin 30 haftasını yurt dışında turnuvalar oynayarak geçirmektedir. Dışarıdan kolay gibi gözüktüğünü sananlar için hiç de kolay bir spor olmadığı anlaşılmaktadır. Çağla’dan ailelere son olarak özel mesaj: Çocuğunuzun istediği mesleği yapmasına izin verin ve destekleyin. Ona seçme hakkı tanıyın.

Çağla Büyükakçay’ın Tenis Macerası.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir