E-Ticaret Çağı

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

E-Ticaret Çağı yazımızda ülkemizde e-ticaret üzerinde yapılan alışverişin son 3 yıllık rakamsal değeri, alışveriş yapanların ikiye bölündüğü, e-ticaret site sahibi ve normal dükkan sahiplerinin durumları ve e-ticaret sitelerinde satış yapmanın önemini yazdık.

E-Ticaret Alışverişinin Her Yıl Artması

E-ticaret alışverişinde Türkiye 2016 yılında 30 milyar Tl’lik bir alışveriş yaparken, 2017 yılında bu rakamın 50 milyar Tl‘yi bulması bekleniyor. İnternet altyapısının iyileştirilmesi ve e-ticaret sitelerinin güvenilir olması internet üzerinde alışveriş oranını arttırdı. 2015 yılında ise e-ticaret hacmi 25 milyar Tl olarak gerçekleşmişti. Her yıl bir önceki yıla göre internet üzerinden alışveriş yapma oranı hızlıca yükselmektedir. 15 yıl içerisinde e-ticaretin toplam hacmi 362 milyar Tl olmuştur. İnsanlar internet üzerinden internetin gelişmesiyle birlikte 362 milyar Tl’lik alışveriş yapmıştır. Elektronik Ödeme Sistemlerinin Önemi yazımızı da inceleyebilirsiniz.

sanal-alis-veris

Alışverişin E-Ticaret Tarafının Yükselişi

İnsanların kimisi canlı canlı ürünü görüp alırken, kimisi de vaktini alışveriş için harcamadan tercihini internet üzerinden hızlıca yapma üzerine kullanmaktadır. İnsanlar stresini atmak ve rahatlamak için alışverişe yüklenmektedir. İnternet üzerinden kredi kartı ve banka kartı ile ödemeler rahatlıkla yapılabildiği için insanlar ihtiyacı olmayan şeyleri de rahatlamak için alabilmektedir. Bir şey alırken bir kaç kez düşünmeli ve ihtiyacın gerçek anlamda olup olmadığı kararlaştırılmalıdır. Aksi halde ödeme güçlükleri çekilebilir. İnsanlar zorluklarla kazandıkları paraları alışveriş mağazalarında veya e-ticaret sitelerinde birkaç saatte bitirebilmektedir. Bu durum kısa süreli rahatlama yaşatsa da olan ekonominize olacaktır. İnternet üzerinden alışveriş yapan yeni bir kitlenin oluşması ile de e-ticaret hacmi büyümeye devam ediyor. İşte çalışıp öğle aralarında veya eve geldikten sonra beğendiği eşyaları ve ürünleri internetten sipariş ederek zamandan kazanan insanlar çok fazladır. Alışverişe zamanları olmayanlar beğendikleri ürünleri güvenilir sitelerden sipariş ederek teslim alabilmektedir. Alışveriş için pazara, markete veya mağazalara gitme ihtiyacı duymamaktadırlar. Kimi insanlar dokunmadan ve görmeden alışveriş yapmazken, yeni tüketiciler bunlara aldırış etmeden yorumları okuyarak ve ürünü inceleyerek satın alabilmektedir.

gittigidiyor

E-Ticaret Sitelerinden Satış Yapmanın Önemi

İnsanların ürünlerini satmak için dükkan, iş yeri ve mağaza gibi sabit yerlerin yanında mutlaka e-ticaret yapabilecekleri siteler açması gerekir. Veya e-ticaret yapabilecekleri büyük alışveriş sitelerinden ürünlerini satmaları gerekir. Kendi dükkanından çok e-ticaret sitesinden ürün satışı yapan şirketler bulunmaktadır. Yazının başında belirtmiş olduğumuz rakamlara bakacak olursak, e-ticaretin büyümesinin daha da iyi olacağı görülmektedir. E-ticaret çağı tüm insanları kapsayacaktır. E-ticaret sitelerinin indirim günlerini takip ederek güzel fiyatlardan alışverişinizi de yapabilirsiniz. Sanal Alışveriş yazımızı da inceleyebilirsiniz.

E-Ticarette Güvenilir Siteler

İnternet alışverişi yaparken güvenilir sitelerinden alışveriş yapmaya özen gösterin. Haberlerde bir çok kişinin internet sitelerinde telefon ve diğer ürünleri almak istemesinden doğan kandırmacalar olmuştur. Normal fiyatından çok ucuza bir telefonu internetten alan kişi kargo kendisine geldiğinde telefon yerine başka bir şey ile karşılaşabiliyor. Ve dolandırıldığını anladığı zamanda alışveriş yaptığı kişilere ulaşamamaktadır. Güvenilir sitelerden e-ticaretinizi yapmaya önem verin.

E-Ticaret Çağı.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir