Çocuklarda Altını Islatma Tedavisi

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Çocuklarda Altını Islatma Tedavisi yazımızda çocuklar alt ıslatmanın görülme oranı, alt ıslatmanın tedavi çeşitleri, gece idrar kaçırma nedeni ve alarm tedavisini yazdık.

Alt Islatmanın Görülme Oranı

Çocuk yaşlarda alt ıslatma çokça yaşanmaktadır. 5 yaşın altında olan çocukların %15-20’sinde bu rahatsızlık görülmektedir. Okul çağında da alt ıslatma görülmektedir. 16 yaşında dahi %1 oranında alt ıslatma durumu görülmektedir. Çocuklarda gece alt ıslatma olayı anne ve babada olmuş ise, görülme durumu %80’lere çıkmaktadır. Çocukların gece altını ıslatması psikolojik bir durum değildir. Çok az durumlarda psikoloji etki etmektedir. 5 yaşın üzerinde olan ve altına kaçıran çocuklar mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi edilmeyen çocuklar psikolojik sorunlar yaşamaktadır.

cocuklarda-alt-islatma-tedavisi

Altını Islatma Tedavisi

Gece altını ıslatan çocuklara 2 çeşit tedavi uygulanmaktadır. İlk tedavide ilaç verilmektedir. Diğerinde alarm tedavisi uygulanmaktadır. Altına kaçırma rahatsızlığı tedavisi için uygulanan ilaçlar kısırlığa neden olmamaktadır. Hak arasında bu tür bir inanış bulunmaktadır, fakat gerçeklik payı yoktur. Altını ıslatan çocuklara davranış terapisi uygulanmaktadır. Gece yatmadan önce çocuklar tuvaletini yapmak zorundadır. Yatmadan önce son 1-2 saat sıvı alımı azaltılmalıdır. Gece yatmadan süt içilmesi rahatsızlığın iyileşmesini kötü etkilemektedir. Sıvı alındığı için gece alt ıslatma tekrar etmektedir. Gündüzleri çocuklar 2 saatte 1 tuvalete gitmek zorundadır. Tuvalet yapma alışkanlığı vücuda kazandırılmalıdır. Tuvaleti gelsin veya gelmesin çocuk tuvalete gitmelidir. Çay, kahve, kola, gazoz, asitli içecekler çocuklar tarafından içildiğinde problem oluşturabilmektedir. Bu tür içeceklerin içilmesi mesaneyi sıkıştırmaktadır ve alta kaçırmaya enden olmaktadır. Çocukların işeme alışkanlıkları ve yeme alışkanlıkları bu şekilde düzenlendikten sonra alta kaçırma durumu düzelecektir. Bu tür önlemler işe yaramaz ise ilaç veya alarm tedavisi uygulanmaktadır.

altini-islatan-cocuklar

Alarm Tedavisi

Alarm tedavisinde çocuğun iç çamaşırına bir elektrot bağlanmaktadır. Gece çocuk altına bir damla birle kaçırsa elektrot hareket geçerek alarm çalmaya başlıyor. Özellikle uyunma bozukluğu olan çocuklarda alarm tedavisi etkili olmaktadır. Uyanamayan çocuk uyanarak çişinin tuvalete yapmaktadır.

Gece İdrar Kaçırma Nedeni

Gece idrar kaçırmanın 3 tane sebebi bulunmaktadır. Birincisi gece uyanamamadır. Çocuk ne yaparsanız yapın uyanamaz ve altına kaçırır. İkincisi gece fazla miktarda mesanede idrar birikmesi sonucu altına kaçırma durumudur. En son nedeni ise gece mesanenin fonksiyonel kapasitesinin normalden az olması ve aşırı kasılmasıdır. Çocuklarda alt ıslatma sorunu 5 yaşından sonra devam ederse mutlaka doktora başvurulması gerekir. Çocuğun altına bez bağlanmaması gerekir. Ortalama 6 aylık bir süreçte çocukların %80’inde tedavi başarılı bir şekilde tamamlanmaktadır. Tedavi görmeyen çocuklarda zamanla idrar kaçırma geçecektir, fakat ne zaman geçeceği ve nasıl bir psikolojik zarar göreceği tahmin edilememektedir. Kadınlarda İdrar Kaçırma yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Çocuklarda Altını Islatma Tedavisi-Çocuk Ürolojisi ve Robotik Cerrahı Doç. Dr. Selçuk Sılay’ın videosundan yardım alınmıştır.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

loading...

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir