Ütü, Koltuk ve Ayna Temizliği

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Ütü, Koltuk ve Ayna Temizliği yazımızda ütülerin nasıl temizlenmesi gerektiği, koltuk temizlerken nelere dikkat edilmesi gerektiği, yıkılan binalardan uzak durulması ve ayna temizlemenin yolunu yazdık.

Ütü Nasıl Temizlenir?

Ütünün iç ve dış temizliği yapılmaktadır. İç temizliğinde ütüler, su ısıtıcılar ve demliklerde aynı sorun yaşanmaktadır. Hepsinde de su kullanıldığı için belirli bir zaman sonra kireçlenme problemi yaşanmaktadır. Ütüde kireçlenmeye bağlı olarak alt tarafta bulunan delikler tıkanır. Demlikler ve su ısıtıcıları da kireçlenme yaparlar. Doğal sirke ve limon tuzu kireçlenmeye karşı en etkili çözümdür. Ütünün su haznesine doğal sirke ve limon tozunu koyarak çalıştırırsanız bir süre sonra kireçlenme sorunu çözülecektir.

koltuk-temizligi

Koltuk Temizliği

Koltuklar evin en çok kullanılan mobilyasıdır. Televizyonun karşısında genellikle koltuğun üzerinde yemek yenilmektedir. Bu sırada koltuğa bir çok gıda dökülür. Çay döküldüğünde hemen koltuğa limon sıkın. Herhangi bir yere çay döküldüğünde limon sıkarsanız çay lekesini alacaktır. Daha önceki yazılarımızda doğal yapmış olduğumuz sabunu bir bakır kaba boşaltın. Bir temizleme bezi ile doğal sıvı sabunu koltuğa uygulayın. Hazır temizlik ürünlerinden uzak durun. Ağır kimyasal içeren temizleyiciler kullanmadan evinizin her yerini bu doğal sabun ve deterjan ile temizleyebilirsiniz. İnsanoğlunun geçmişten bugüne temizlik için kullandığı doğal sabun hala temizlik için en iyi çözümdür. Koltukların tozlarını almak için bir çarşafı ıslatın. Temizleyeceğiniz koltuğa serin ve elleriniz ile güzelce vurun. Koltuktan çıkan tozlar ıslak çarşafa yapışacaktır. Evin tozlanması da böylece engellenmiş olacaktır. Ardından da sabunlu suyla silin. En son sirkeli su ile koltukları durulayın. Bu işlemler ile koltukta kötü koku kalmaz. Mikrop ve bakteriler artık koltukta yaşamaz. Ayrıca koltuğun üzerinde kimyasallar olmaz. Halıya da dövme işlemi yapmadan aynı şekilde uygulayabilirsiniz. Hacı sabunu kullanarak temizlik yapmanız önerilir. Ailesinde solunum yolları rahatsızlığı olanların evinde halı yerine kilim kullanması tavsiye edilir. Top Havuzundaki Tehlikeler yazımıza da bakabilirsiniz.

kentsel-donusum-ihtiyaci

Şehirlerde Yaşayanların Yıkık Binalardan Uzak Durması Gerekliliği

Evlerinize mutlaka sinek teli taktırın. Sinek ve tozun evinize girmesini engelleyecektir. Pencerelerin önüne koyulacak çiçekler, dışarıdan gelen tozları %30’a kadar tutmaktadır. Özellikle yıkılan inşaatlardan gelen tozlar evlerin içini sürekli tozlu bırakmaktadır. Çocukların yıkılan binaların etrafında oynamaması gerekir. Yıkılan binaların yapımında kullanılan malzemelerin içerisinde çeşitli zehirler bulunmaktadır. Bu zehirler hava ile solunum yollarına karışır.

ayna-temizligi

Ayna Temizliği

Evinizde bulunan tüm camları ve pencereleri doğal sirke ve su karışımı ile temizleyebilirsiniz. Su lekesi de suyun içerisinde bulunan kireçten kaynaklanmaktadır. Kireci de sirkeli su ile rahatça çıkarabilirsiniz. Aynalarda rahatlıkla bu karışım ile temizlenmektedir. Ayna temizliğini de mutlaka doğal sirke ile yapın. Daha sonra gazete kağıdı ile kurulamasını yapabilirsiniz. Bulaşık makinenizde ve çamaşır makinenizde parlatıcı ve yumuşatıcı yerine doğal sirkeyi kullanabilirsiniz. Elinizde Kola Varsa Kullanabileceğiniz Alanlar yazımıza da bakabilirsiniz. Organik Elma Sirkesi Yapımı yazısı ile kendi sirkenizi kendiniz yapın.

Ütü, Koltuk ve Ayna Temizliği-Ekolojik Yaşam Uzmanı Erkan Şamcı’nın videosundan yardım alınmıştır.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir