Kalp Koruma Yolları

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Kalp Koruma Yolları yazımızda kalp krizinde ölme oranı, kalp krizi geçirme riskini arttıran faktörler, kalp krizi geçirme nedenleri ve kalp koruma yollarını yazdık.

Kalp Krizinden Ölümlerin Oranı

Günümüzde ölümlerin %75’i damar problemleri, kalp problemleri ve beyinden kaynaklanmaktadır. Diğer hastalıklara çözümler üretilmektedir. Diğer %25 ölümler kanser neticesinde gerçekleşmektedir. Kalpten ölme oranı ise %50 gibi büyük bir orana sahiptir. Ölen insanların yarısı kalpten ölmektedir. Öncelikle erkekler kadınlardan daha fazla kalp krizine yakalanma riski bulunmaktadır. Kadınları östrojen hormonu korumaktadır. Kadınlarda kalp krizi riski genelde menopozdan sonra çıkmaya başlar. Yaşlanmak önemli bir kalp krizi nedenidir. Hem erkek hemde kadınlar için yaşlılıkta kalp krizi geçirme riski artmaktadır. Kalp damarları yaşlandıkça arıza çıkarmaya başlamaktadır. Dikkatli yaşlanma ile bu durumun önüne geçilebilir. Fakat eninde sonunda vücut yaşlanacaktır. Genetik faktörlere bağlı olarak ailenizde kalp damar rahatsızlığı olanlar çok ise bu sizinde bu rahatsızlığa yatkınlığınızı göstermektedir. 55 yaşından önce kalp krizinden ölmüş bir yakınınız var ise kalp krizi geçirme riskiniz daha yüksektir. Yaz Aylarında Kalp Sağlığı yazımıza da bakabilirsiniz.

kalp-kuvvet

Kalp Krizi Geçirme Nedenleri

Kalp krizini etkileyen nedenler arasında sigara içimi ilk sırada yer almaktadır. Kalp krizinden korunmak isteyenler mutlaka sigara içiyorsa bırakmalıdır. Yoksa kalp krizden ölüme davetiye çıkarsınız. Sigaranın yanı sıra kanda şeker yüksekliği de kalp krizine neden olmaktadır. İnsülin direnci olarak da adlandırılan bu rahatsızlık kalp krizini olumsuz yönde etkilemektedir. Şeker hastalığı bir çok olumsuzluklarının yanında bir de kalp krizi riskini arttırmaktadır. Tam anlamıyla şeker hastası olmayan kişilerin bile kalp krizi geçirme oranları yüksektir. Bir diğer nedende yüksek kolesteroldür. Kolesterol Hastalarında Beslenme yazımıza da bakabilirsiniz. İyi, kötü kolesterol dengesine ve trigliserit yağ oranlarının dengesine bakılması gerekir. Hipertansiyon da önemli kalp krizi nedenleri arasındadır.

kalp-krizi-gecirme

Kalbi korumak için kilo verin, stresi azaltın ve tansiyonu koruma yolunda ciddi adımlar atın. Karın içinde biriken yağ kalp için tehlikelidir. Kilo verirken bunu dikkate alın. Uykusuzluk ve depresyona karşı önlemler alın. Tuz ve şeker alımını kontrollü seviyelerde tutun. Kalbimizin her saniye çalıştığını ve onun korunması gerektiğini unutmayın. Sağlıklı ve düzenli beslenme ile egzersizi yapmayı unutmayın.

Kalp Koruma Yolları-Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun videosundan yararlanılmıştır.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

loading...

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir