Doğal Duş Jeli, Sıvı Sabun, Deterjan, Diş Macunu ve Deodorant Yapımı

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Doğal Duş Jeli, Sıvı Sabun, Deterjan, Diş Macunu ve Deodorant Yapımı yazımızda tek malzeme ile duş jeli, şampuan, sıvı sabun ve bulaşık deterjanı yapımı, doğal karbonatla diş macunu yapımı ve doğal deodorant yapımını yazdık.

Duş Jeli, Sıvı Sabun ve Deterjan Yapımı

Malzemeler

 • Su
 • 1 tutam yeşil çay
 • 1 tutam ısırgan otu
 • 1 kalıp doğal sabun
 • E vitamini kapsülü

Yapacağımız ürün ile tüm kişisel ihtiyaçlar karşılanacaktır. Bir tencerenin yarısına kadar su doldurun. Ocakta ısıtmaya başlayın. İçine bir tutam yeşil çay atın. Aktioksidan özellikleri bulunmaktadır. Yeşil çayı olmayanlar ısırgan otu da atabilir. Bir kalıp doğal beyaz sabunu suyun içine rendeleyin. Doğal beyaz sabunu aktarlardan alın. Sabunun fazla gelmesi neticesinde karışım jelleşebilir, bunu önlemek için yeniden sıcak su ekleyebilirsiniz. Tahta kaşık ile karışımı karıştırın. Karıştırdıktan sonra hemen köpürecektir. Eczaneden E vitamini kapsüllerini alın ve bir iğne ile içini delin ve karışımın içine akıtın. E vitamini cildinize iyi gelecektir. İstediğiniz kadar E vitamini kapsülünü karışıma dökebilirsiniz. Sıvı sabun karışımı ısındıktan sonra ocağın altını kapatın. Karışım soğuduktan sonra her hangi bir boş şampuan şişesine dökün. Sıvı sabunluğun içerisine koyarak da sabun olarak kullanabilirsiniz. Bulaşıkları elde yıkamak için mutfağa da koyabilirsiniz. Elleri yıkamada, duş jeli olarak kullanmada, saçları yıkamada ve elde bulaşık yıkamada doğal olarak kullanabilirsiniz. Evde Sabun Yapımı yazımızda diğer yazımıza da bakabilirsiniz.

dis-macunlarina-hayir

Doğal Çilekli Diş Macunu Yapımı

Endüstrinin yapmış olduğu diş macunlarında yutmayın ibaresini görürsünüz. Diş macununu mercimek tanesi büyüklüğünde kullanılması gerektiği yazar. Bir de köpürmesi işin kötü taraflarındandır. Hele ki çocuklar için çilekli diş macunlarının yapılması, çocukların diş macununu yutmasına neden olmaktadır. Diş macunları içeriğindeki maddeler nedeniyle vücudun zehirlenmesine neden olmaktadır.Diş Macunlarının Zararları yazımıza göz atabilirsiniz. Güvenilir diş macunun evinizde yapabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 tane doğal çilek
 • 2 yemek kaşığı karbonat

Bir tane doğal çileği bir kasede ezin. Kasenin içine 2 yemek kaşığı kadar karbonat ekleyin ve karıştırın. Karbonat dişleri çok iyi de beyazlatmaktadır. Hem yiyebileceğiniz hemde dişlerinizi temizleyeceğiniz doğal diş macunu yapımı bu kadar kolaydır.

dogal-deodorant-yapimi

Doğal Deodorant Yapımı

Deodorantlar doğal terlemeyi engeller ve vücudun terleme ihtiyacını önler. Koltuk altlarına sürülen deodorantlar sizin terlemenizi engeller. Bu işlem ile vücut ısısı dengelenmez ve toksin maddeler vücuttan atılamaz. Kısa süreli konfor için hastalığa davetiye çıkarırsınız. Böbreklerinize ve karaciğerinize ek yük bindirmiş olursunuz. Göğüs kanseri, Alzheimer gibi hastalıklarında başlıca nedeni olarak kabul edilmektedir. Özellikle alüminyum içeren deodorantlar bu tehlikeyi yaymaktadır.

Malzemeler

 • Kakao yağı
 • 1 tatlı kaşığı karbonat
 • 1 tatlı kaşığı mısır nişastası
 • Birkaç damla lavanta yağı

Bir tabağın içerisine kakao yağı koyun. Biraz buhar ile yağı eritin. İçerisine 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyin. 1 tatlı kaşığı mısır nişastası ekleyin. Birkaç damla da lavanta yağı dökün. Malzemeleri karıştırın ve banyonuza koyun. İhtiyacınız olduğunda koltuk altınıza sürün.

Doğal Duş Jeli, Sıvı Sabun, Deterjan, Diş Macunu ve Deodorant Yapımı-Ekolojik Yaşam Uzmanı Erkan Şamcı’nın videosundan yardım alınmıştır.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir