Çamlıca Camii Açılışı

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Çamlıca Camii Açılışı yazımızda Çamlıca Camii’nin yapım aşamasını, ne zaman biteceğini, camiinin içeriğini, külliyesinde neler olacağını ve minare, kubbelerinin gizli anlamlarını yazdık.

Çamlıca Camii

Çamlıca Camii‘nin yapımının %90’ı bitirilmiştir. Çamlıca tepesinde inşasına devam edilen Çamlıca Camii, İstanbul’un çoğu yerinden görülmektedir. İstanbul’a ayrı bir hava katacağı tahmin edilmektedir. İstanbul’un en büyük camiisi olmaya hazırlanan Çamlıca Camii 6 minaresiyle görkemli bir camii olduğunu göstermektedir. Çamlıca Camii’nini yapımına 6 Ağustos 2013 yılında başlanan camiinin bitmesine çok az kaldı. Çamlıca Camii’nin yapımında 1000 kişi çalışmaktadır. 2018 yılında çalışmaların bitirilmesi ve Çamlıca Camii’nin açılması beklenmektedir. Çamlıca Camii’nin yapım alanı 125.000 metre karelik bir yer kaplamaktadır. Çamlıca Camii tamamlandığında 55.000 kişinin ibadet edebileceği bir ibadet yeri olarak hizmet verecektir. Çamlıca Camii ayrıca dev bir külliye olarak hizmet verecektir. Müze, sanat galerisi, sanat atölyesi, kütüphane, konferans salonu da külliyede yer alacaktır. Çamlıca Camii külliyesi muhtemel bir deprem sonrası barınma yeri olarak da inşa edilmiştir. Çamlıca Camii’nin kaba inşası tamamlandı ve işlemeler, hat sanatı çalışmalarına ağırlık verildi. Hızlı bir şekilde 2018 yılına yetiştirilmeye çalışılıyor.

camlica-camii-aciliyor

Çamlıca Camii Minarelerinin Anlamları

Çamlıca Camii’nin 6 minareli olmasının nedeni imanın şartlarını temsil etmesidir. 3 şerefeli 4 minaresi ise Malazgirt zaferine hitaben 1071 metre, 2 şerefeli 2 minare ise 90 metre yüksekliğindedir. 72 metre yükseklikteki ana kubbe İstanbul’da yaşayan 72 milleti, 34 metre çapındaki kubbesi ise İstanbul’u simgelemektedir. Şuanda Çamlıca Camii’nin içinden görüntü alınması yasaklanmıştır. Açılış gününe özel dekorasyon ve süsleme yapılması planlanmaktadır. Çamlıca Camii’nin iç kubbesine 16 Türk Devletini temsilen 16 tane Esmaül Hüsna yazılmıştır. Kubbeyi taşıyan kemerlere ise Fetih Suresi işlenmiştir. Camiinin ana kubbesinin üzerinde 3 metre genişliğinde, 7 metre yüksekliğinde, 4,5 ton ağırlığındaki Alem‘de dünyanın en büyük Alemi olma özelliğini taşımaktadır.

camlica-camii-yapimi

Çamlıca Camii Adres

Çamlıca Camii adresi: Ferah Mahallesi, No:, Ferah Yolu Sk. No:87, 34692 Üsküdar/İstanbul

Çamlıca Camii Açılışı.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

loading...

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir