Siber Güvenlik

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Siber Güvenlik yazımızda son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile kötü niyetli hackerların siber saldırıları kurum ve özel şirketlere yoğun bir şekilde uygulaması ile siber güvenlik açığının oluşması ve siber güvenlik uzmanlarının önemini yazdık.

Siber Güvenlik Uzmanı Açığı

Siber saldırılara karşı okullarda öğrencilere okutulmak üzere yeni kitaplar çıkarılmaktadır. Günümüz teknolojisinde siber saldırılara karşı korunma ihtiyacı da doğmuştur. Siber saldırılara karşı toplumun aydınlanması ve hackerlara karşı bilinçlenmesi gerekir. Geçtiğimiz günlerde Başbakanımız, Türkiye’de 30 bin siber güvenlik uzmanı açığı olduğundan bahsetmiştir. 30 bin kişilik bir istihdam gerektiren bu durum, işin öneminin kavranması için önemli bir bilgidir. Dünya üzerinde ise 2 milyon kadar siber güvenlik uzmanına ihtiyaç vardır. Siber Güvenlik Sorunlarını bu yazımızdan öğrenebilirsiniz. Siber alemin çok büyük bir yer haline gelmesi ile siber güvenlik uzmanlarına ihtiyaçta artmıştır. Petya Virüsünden Korunma Yolları için yazımıza göz atınız. Siber suçların artması ile siber güvenlik uzmanlarına olan ihtiyaç da hızla artmaktadır.

siber-guvenlik

Devletin Siber Güvenliğinin Sağlanmasının Önemi

Yeni neslin daha zeki olduğu ve bu alanlarla yetiştirilmesi gerektiği bir gerçektir. Teknoloji dünyasında doğan yeni nesil zekasını siber güvenlik alanlarında da göstermesi gerekir. Devletin siber güvenliği sağlamak için bu alanda sürekli olarak yatırımlar yapması gerekir. Önemli bilgilerin ve kaynakların hackerlar tarafından çalınmaması için zeki insanların bu alanlarda çalıştırılması ve uzmanlığını göstermesi gerekiyor. Siber güvenliği sağlarken Türk kültürüne uygun uygulamalar geliştirilmesi daha yerinde olacaktır. Yurt dışından iyi örnekler alınarak ülkemize göre uyarlanması siber güvenlik açısından iyi bir yöntemdir. Teknolojinin bir ülkenin savunmasında nasıl büyük bir etkisi olduğu yadsınamaz. Kendi üretimimiz olan İHA‘ların nasıl Milli Savunma Sanayi’ne katkı yaptığını ve düşmanlarla mücadelede askerlerimize kolaylık sağladığı görülmektedir.Milli Gururumuz İHA’ların Önemi yazımızda detaylı olarak görevlerine bakabilirsiniz. Bu tür teknolojilerin siber suçlular tarafından engellenmemesi için mutlaka siber güvenlik uzmanlarının en iyi şekilde eğitilmesi ve geliştirilmesi gerekiyor.

Bilgi güvenliği

Siber Güvenlik Uzmanı

Siber güvenlik uzmanları Kamu ve özel sektörlerde sıklıkla aranmaktadır. Siber güvenlik uzmanları, çalıştığı kurumların bilgi sistemlerini ve altyapısını korumakla yükümlü olan kişilerdir. Kişilerin hangi bilgilere nasıl bir yetkinlikte olduğunu bu kişiler belirler. Siber güvenlik uzmanları bu tür yerlerde; Siber güvenlik uzmanı, siber güvenlik araştırmacısı, siber istihbarat analisti, bilgi güvenliği uzmanı, sızma testleri uzmanı, web güvenliği uzmanı ve kriptoloji uzmanı gibi ünvanlarla bilinmektedir. Siber güvenlik uzmanlarının uzmanlık konuları daha çok zararlı yazılımlar, oltalama faaliyetleri, virüsler, DDoS saldırıları, bilgi savaşları, hacking, yazılım açıkları ve daha bir çok güvenlik sorunları oluşturmaktadır.

Siber Güvenlik.

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com