Yapı Sektörü Raporu

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page

Yapı Sektörü Raporu yazımızda 2016 yılının Türk yapı sektörü analizi, 2017 yılı ilk 7 ayının büyüme rakamları, yapı sektörünün son durumu, Avrupa ülkelerine yapı malzemeleri ihracatını yazdık.

Yapı Sektörü Analizi

Yapı sektörü ülkemiz için oldukça önemli bir ekonomik alandır. Türkiye’nin büyümede lokomotif görevi gören çalışma alanlarının en önünde gelmektedir. 2016 yılı verilerine bakıldığında 16.8 milyar dolarlık bir ihracat yapılmıştır. Yine aynı yılın verilerine göre 9 milyar dolarlık bir ithalat yapılmıştır. 7.8 milyar dolarlık ülkenin karı bulunmaktadır. Türk yapı sektörünün gelmiş olduğu nokta sayesinde bu olumlu durum yaşanmıştır. Yapı sektörü 2016 raporuna göre ülkemiz bu alanda sürekli olarak gelişmesini sürdürmüştür. Yapı sektörü temsilcileri gittikleri ülkelerde ciddi oranda saygı görmektedir. Özellikle Avrupa ülkelerine yapı bakımından çokça ihracatımız bulunmaktadır. Son zamanlar global ölçekli yaşanan yapı sektöründeki kriz nedeniyle Türk yapı sektörü de biraz küçülmüştür. Yapı sektörü her yıl cari bakımdan fazla vermektedir. Ülkenin cari açığını en fazla kapatan sektörler arasında ön sıralarda yer almaktadır. Genelde yapı sektöründe büyüme oranları %10’un altına düşmemektedir fakat 2017 yılının ilk 7 ayında büyüme %5 oranında kalmıştır. Bunun en büyük nedeni de global sektörün küçülmesi ve ülkemize de etkisi olmasıdır. Yapı sektörü 2017 yılı yıl sonu büyümesi %5 oranında olacağı analiz ve tahmin edilmektedir.

konut-satislarinda-artis-nisan

Avrupa’da Yapı Sektörünün Durumu

Yapı sektöründe en çok ihraç ettiğimiz ülkeler İtalya, İngiltere, Belçika, Fransa ve Almanya’dır. Avrupa’da yapı sektörü çok ciddi bir büyüme trendine girmiş bulunmaktadır. Türk Yapı Sektörü Birliğince Avrupa’da katılınan müteahhitler toplantılarında büyüme tahminleri uzmanlar tarafından verilmektedir. İngiltere yapı sektöründe %70 oranında bir büyüme bekliyor. Almanya tekrar şehirlerine göç bekliyor ve bu göç ile birlikte alt yapı yatırımlarını yapacaklardır. Almanya uzun yıllar önce altyapısını geleceğe göre yaparak sanayi gelişmesine önem vermiştir. Fakat bu göçler nedeniyle altyapısını yenilemek zorunda kalacaktır. Bu nedenle de Almanya’da da yapı sektörünü büyümesi ciddi oranda görülecektir. Belçika ve Fransa‘da da çok ciddi yapı hareketleri görülmektedir. Bu yapı ihtiyacını ülkemiz karşılayarak Türk yapı sektörü yine büyümesini sürdürecektir. Türk yapı sektörü raporuna göre Avrupa ülkelerinin yapı malzemelerine olan ihtiyacı büyüyecek ve bu alanlarda ithalatları eskisine göre daha fazla olacaktır. Avrupa dışında Irak, Libya ve Orta Doğu ülkelerine ciddi yapı yatırımları yapılmıştır. Yapı sektöründe büyümek isteyen firmalar mutlaka Asya kıt’asına yönelmelidir.

Yapı Sektörü Raporu.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir