Gunter Verheugen’in Türkiye Hakkında Düşünceleri

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page

Gunter Verheugen’in Türkiye Hakkında Düşünceleri yazımızda Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Eski Komiseri Gunter Verheugen’in 15 Temmuz darbesi hakkında görüşleri, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği ve AB ilişkilerini yazdık.

Gunter Verheugen’in Darbe Gecesinde Türk Halkından Etkilenmesi

Gunter VerheugenAvrupa Birliği (AB) Genişlemeden Sorumlu Eski Komiseridir. 28 Nisan 1944 Bad Kreuznach, Almanya doğumludur. 15 Temmuz ile ilgili ülkemizde yapılan Kartepe Zirvesi sempozyumuna katılmak için gelmiştir. 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişimini hala ilginç bulmaktadır. 15 Temmuz gecesi 2 önemli detay kafasına takılmıştır. İlk olarak bu olayın gerçekleşmesine inanamamıştır.15 Temmuz Şehitlerinin İsimlerinin isimlerini bu yazımızdan hatırlayabilirsiniz. 2016 Avrupa’sında böyle bir olayın gerçekleşmesi olabilecek bir şey değil diyor. Demokratik yollarla göreve gelmiş hükumetin askerler tarafından silah zoru ile aşağıya indirmek istenmesi inanılmaz bir olay olarak görüyor. İkinci detay ise halkın Cumhurbaşkanın çağrısına uyup sokağa çıkması olarak görmektedir. Televizyondan darbe girişimini izlediğinde Verheugen, Türk insanın demokrasi için nasıl canını ortaya koyduğunu şaşkınlıkla izlemiştir. Türk halkının bu özverisi Verheugen’i derinden etkilemiştir. Verheugen’e göre 15 Temmuz darbe girişiminde Avrupalı liderler ve medyalar bu olaydan Recep Tayyip Erdoğan‘ın faydalandığını ve mağdur olmadığını belirten haberler yapmışlardır. Yaşanan olaylardan Erdoğan’ı sorumlu tuttular. Avrupalı liderlerin olayı bu şekilde düşünmeleri çok ilginç bir durumdur.

15-temmuz-zafer

Avrupa Birliği İlişkileri

15 Temmuz darbe girişimi sonra Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye takındığı tavır bir hayli hayal kırıklığı yaşatmıştır. Gunter Verheugen‘de aynı şekilde Avrupalıların Türkiye’ye olan tavırlarını olumsuz olarak görmektedir. Türkiye’nin yardıma ihtiyacı olduğunda tüm ülkelerin oralı olmaması yine bizi hayal kırıklığına uğratmıştır. Avrupa Birliğine girilmek istenmesi bu yüzden çok saçmadır. Avrupalı olmadığımızı her an bize hatırlatan bir birlikte ne işimiz olabilir. Avrupa birliği ilişkileri yine eskisi gibi hiç yolunda gitmeyecektir. Gunter Verheugen Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri görevini yaparken Türkiye ve AB arasında en çok ilerleme yapılan dönemdi. Ondan sonra birlik ile olan ilişkiler hiç iyi olmadı.

Türkiye İle Avrupa Birliğinin Aralarının Bozulması

Gunter Verheugen’e göre her şey 2005 yılında başladı. 2004 yılında Verheugen’in görevi bittikten sonra ilişkiler kopmaya başladı. Verheugen’in görevde olduğu zamanda, Türkiye’nin Avrupa Birliğine üyelik müzakereleri için her şey hazırdı. Verheugen’in hazırlamış olduğu teklife göre 2005 yılında Avrupa Birliği ülkeleri Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğini kabul etmişti. 15 Temmuz Darbe girişiminden sonra Avrupa ülkeleri liderleri ile Türkiye arasında soğukluk başladı. Almanya’da seçimler oldu ve Angela Merkel Almanya’nın Başbakanı seçildi. Angela Merkel Türkiye’nin AB üyesi olmasını hiç istemiyordu ve bunun için çok uğraştı. AB içerisinde yaşanan başarısızlıklar Türkiye’ye mal edildi. Avrupa genel olarak Türkiye’ye karmaşık sinyaller yolladı. Türkiye’de reformlarını yavaşlattı. Çünkü ne yaparsa yapsın AB’ye alınmayacağı belliydi. Gunter Verheugen’in en önemli sözü “Avrupa Birliğinin Türkiye’ye, Türkiye’nin Avrupa Birliğine olduğundan daha çok ihtiyacı var”‘dır. Avrupa’nın Türkiye’ye olan ihtiyacını iyi çözmesi gerekir.

Gunter Verheugen’in Türkiye Hakkında Düşünceleri.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir