Tamoksifen İlacının Piyasada Bulunamaması

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page

Tamoksifen İlacının Piyasada Bulunamaması yazımızda son günlerde kadınların meme kanseri için kullandığı ilacın piyasada bulunamaması, sporcuların bu ilacı niye kullandığı, Tamoksifen ilacının yan etkilerini yazdık.

Tamoksifen İlacının Azalması

Son günlerde kadınların meme kanseri tedavisinde kullandığı Tamoksifen içeren ilaç piyasada bulunmamaya başladı. Öyle ki meme kanseri tedavisi olan kişiler intenet üzerinden grup kurarak ilacı aramaya başladılar. Tamoksifen, seçici östrojen reseptörü modülatörüdür. Bu sorunun nedeni ise spor salonlarında kas yapmaya çalışan kişilerin aynı ilacı kullanmaya başlamasıydı. Sporcular kas yapmak için Tamoksifen içeren ilacı çokça tüketmeye başlayınca ilaç piyasasında talepler arttı ve ilaç bulunmamaya başladı. Hatta ilaç karaborsaya bile düştü. İlaç etkin maddesi ile aynı adı taşımaktadır. Uluslararası ismi Tamoxifen olan ilaç dünyaca ünlü bir ilaçtır.

meme-kanseri

Tamoksifen ilacının Kullanıldığı Yerler

Tamoksifen ilacı kas yapmanın aksine meme kanserinde tam 40 yıldır kullanılmaktadır. Meme kanserinden korunmak içinde bu ilaç doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Tamoksifen ayrıca jinekomasti sorunu olan erkeklerin ergenlik dönemlerinde memelerinin büyümesini engellemek içinde kullanılmaktadır. Bir kaç tane daha tümör ün tedavisinde kullanılmaktadır.

damarli-kasli

Sporcular Neden Tamoksifen ilacı Kullanır?

Tamoksifen ilacının sporcular tarafından kullanılması tamamen yanlıştır. Dünya Olimpiyat Komitesi’de bu ilacın dopingli bir madde olması nedeniyle sporcuların kullanmasını yasaklamıştır. Vücut geliştirme yapan sporcular steroid hormonları alarak vücutlarının gelişmesini ve kaslı olmasını sağlamaktadır. Fakat yan etkisi memelerin aşırı büyümesidir. Bu nedenle sporcular memelerinin küçülmesi için Tamoksifen ilacını kullanmaktadır.

Tamoksifenin Yan Etkileri

Tamoksifen ilacının bir takım yan etkileri bulunmaktadır. İlacı kullanan kadın ise, rahim içi kalınlaşma, endometrium da ufak da olsa kanser riski oluşturma, herkesin kullanımında kalp ile ilgili problemler oluşturma, kadın tipi yağlanma, damarda pıhtılaşma ve dolaşımı yavaşlatarak akciğer anomisine neden olabilmektedir. Bu yan etkileri olduğu için Tamoksifen ilacı mutlaka doktor gözetiminde ve kontrolünde kullanılmalıdır.

İlacın çok fazla kullanılması nedeniyle ilacın fiyatı da oldukça artmıştır. Reçetesiz verilmemesi gereken ilacı herkes alabilmektedir. Normal fiyatı 25 ile 52 Tl arasında olan ilaç 4-5 katı fiyat ile satılmaktadır. Sporcuların mutlaka yan etkilerini bilmesi ve ona göre ilacı kullanmayı bırakmaları gerekir.

Tamoksifen İlacının Piyasada Bulunamaması-Memeder Onursal Başkanı Prof. Dr. Vahit Özmen’in videosundan yardım alınmıştır.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir