Misvak Kullanmanın Faydası ve Diş Bakımı

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page

Misvak Kullanmanın Faydası ve Diş Bakımı yazımızda misvağın ağız ve diş bakımında yararlı olmasını, diş fırçalarının malzemesini, misvağın nasıl kullanıldığını, peygamberimizin misvak kullanması ve diş bakımını yazdık.

Misvağın Ağız ve Diş Bakımında Kullanılması

Asırlardır diş temizleme aracı olarak kullanılan misvak, Arabistan’da yetişen erak ağacının dalından yapılmaktadır. Erak ağacı misvak ağacı olarak bilinmektedir. Misvağın ideal uzunluğu bir karış ve kalınlığı ise ortalama olarak serçe parmak kadardır. Misvak macunu kendiliğinden olmaktadır. Misvakta bulunan sıvının bakterileri öldürme özelliği bulunmaktadır. Misvağın doğru kullanımında tek başına ağız ve diş sağlığını koruduğu belirtilmektedir. Misvak ayrıca balgam sökme, gözdeki feraseti arttırma ve sindirimi kolaylaştırmaktadır.

misvak-dis-temizligi

 

Diş Fırçaları

İlk diş fırçaları hınzır ve diğer bazı hayvanların kıllarından üretilmiştir. Mikroskobun icadından sonra bu kıllar da mikroplar bulunmuş ve sentetik diş fırçaları üretilmeye başlanmıştır. Ağız ve diş bakımında diş fırçasının yanı sıra misvakta etkili olmaktadır. Yalnız başına misvak kullanımı yetmektedir. İstenirse diş macunu sürülerek de kullanılabilir.

Misvak Nasıl Kullanılır?

Misvağın ucundan 1 cm kadar soyulur ve azı dişleri ile misvak öğütülerek yumuşatılır. Misvağın ucu her hafta aynı işlem uygulanarak tekrarlanmalıdır. Misvağın diş fırçalama kısmı ağız bakımından öne ve sonra yıkanmalıdır. Diş etlerinden dişlere doğru ovarak kullanılması gerekir. Dilin temizlenmesi de misvak ile yapılır. Ağız ve diş bakımı bittikten sonra misvağın öğütülmüş kısmı yukarıda olacak şekilde yerine koyulur. Misvağın son 4 parmak kala atılması gerekir. Kirler bu kısımda birikmektedir. Misvak bakterileri temizlemektedir.

Peygamber Efendimiz’in(s.a.v) Misvak Kullanımı

Peygamber efendimiz(s.a.v) yaşamında çokça misvak kullanırdı. Beş vakit namazından önce abdest alırken, mescide çıktığında, evine döndüğünde ve teheccüd namazında her 2 rekatta bir abdest tazeleyip misvak kullandığı rivayet edilmektedir. Hazreti Aişe validemiz buyuruyor ki: “Rasulullah dişlerini misvaklarken, O’nun daha önce bu kadar güzel misvak kullandığını görmemiş gibiydim!”sözü aktarılmıştır.

Diş Bakımı

Diş taşları, ağızda bulunan tükürüklerin içinde bulunan minerallerin bakteri plaklarının üstüne çökmesi ile oluşur. Diş taşları diş iltihabı ve diş eti hastalıklarına neden olur. Ağız kokusuna ve dişlerde görüntü bozukluğuna neden olmaktadır. Hassas dişleri olanlar özel diş macunu ve diş fırçası kullanarak ağız ve diş bakımını yapabilir. Hafif besinler tüketilmesi ve ağız bakımının tam yapılması temiz bir ağza kavuşmayı sağlar. Çürük dişleri olanları mutlaka Diş hekimi kontrollerine gitmelidir. Günde 2 kere ikişer dakika dişler fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır.

Misvak Kullanmanın Faydası ve Diş Bakımı-İnsan ve Hayat Dergisinden yararlanılmıştır.

 

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir