Çinlilerin Yüz Tanıma Sistemini Uygulaması

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page

Çinlilerin Yüz Tanıma Sistemini Uygulaması yazımızda teknoloji konusunda sürekli çalışmaları olan ülkenin, yüz tanıma sistemini günlük hayatı uyarlamasını, sokakların video kameralar ile dolması ve yapay zeka kullanılarak yüz tanıma sisteminin çalışmasını yazdık.

Çinliler Kameralarla İzleniyor

Çin Halk Cumhuriyeti, teknoloji üretmede üstün başarı göstermektedir. Neredeyse 2 milyara yaklaşan nüfusu için çok önemli bir teknolojiyi hayata geçirmiştir. Teknolojinin bir göstergesi olarak yüz tanıma sistemi ile insanların kim olduğu öğrenilebilmektedir. Artık Çin’de normal hayatta bir çok alanda yüz tanıma sistemi kullanılmaktadır. İnsanlar kameralar ile anlık olarak takip edilmektedir. İnsanlar kaybettikleri yakınlarını bulmak için yüz tanıma sisteminden yararlanmaktadır. Bizde Müge Anlı’nın yapmış olduğu işi Çin’de yüz tanıma sistemleri yapmaktadır. Yüz tanıma sistemi ile kaybolan kişiler hızlıca bulunmakta ve insanların zamanını çok az almaktadır. Yüz tanıma teknolojisi ile kaybolanları nasıl bulduklarını yazımızda okuyabilirsiniz. Çalışan insanlar artık daha etkili çalışmaktadır. Birisi kim olduğunu söylemek istemez ise, yüz tanıma sistemi kullanılarak tüm bilgileri ortaya çıkmaktadır. Filmlerde tanrının gözü olarak isim verilen sisteme benzer bir yapı ile herkes izlenmektedir.

yuz-tanima-teknolojisi

Yapay Zekanın Yüz Tanıma Sisteminde Kullanılması

Çin’deki günlük yaşamda artık video kameralar hayatın bir parçası haline gelmiştir. Devletin elinde bulunan bu yüz tanıma sistemi ile tüm kişilerin bilgileri bilinmektedir. İstediği kişiyi kameralar ile takibe alarak ne yaptığını öğrenebilir. Yüz tanıma sisteminden insanların kaçması için yüzlerini kapatmaları gerekir. Çin’in bazı kentlerinde yayaların kırmızı ışıkta geçmemesi için yüz tanıma sistemi devreye sokulmuştur. Kırmızı ışıkta geçen yaya video kameradan tespit edilerek cezalar verilmektedir. Bazı işlek yollarda kırmızı ışıktan geçenler büyük ekranlardan gösterilerek ifşa edilmektedir. Yayalar bu görüntüleri kaldırmak için 20 Yuan yani 3 dolar ödemek zorunda kalıyor. Yüz tanıma sisteminde yapay zeka kullanılmaktadır. Polisten alınan bilgiye göre; Yüz tanıma sistemi kullanılmaya başladıktan sonra işlenen suçlarda azalma görüldüğü ve caydırıcı bir işlev gördüğü belirtilmiştir. Çin 2030 yılına kadar yapay zeka çalışmalarını hızlandırıp dünya lideri olmayı planlamaktadır. Yapay zekanın önemini vurgulayan Çinliler, sürekli olarak bu alanda geliştirmeler yapmaya devam ediyor. Yapay zekanın daha nelerde kullanılacağını Çinlilerden öğreneceğiz.

Çinlilerin Yüz Tanıma Sistemini Uygulaması.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir