Facebook Tv Kuruyor

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page

Facebook Tv Kuruyor yazımızda Facebook’un canlı video yayınlarından sonra Netflix benzeri internet üzerinde video yayınlarına başlamasını, YouTube’a rakip olarak bir platform geliştirmesini ve Facebook Tv’nin kazanç yöntemini yazdık.

Facebook Tv, Facebook Sevenlerle Buluşuyor

Netflix yayınları gibi orijinal yayınlar Facebook Tv üzerinden izlenebilecek. Facebook kendisine yeni bir hedef olarak, YouTube‘dan sonra en çok takip edilen video izleme platformu olmayı belirlemişti. Bunun doğrultusunda Facebook üzerinde canlı yayınlar başlatmaya ve kişilerin bu yayınları kurmasını sağladı. Canlı yayın desteğini çok geliştirdi ve Facebook Tv için altyapıyı oluşturdu. İnternet üzerinde Facebook’u geçebilen bir kaç şirket var ise bunlar Google ve YouTube’dur. Bu iki platformu geçebilmek adına çalışmalarını sürekli sürdürmektedir. Instagram’ı alması Facebook’a yine büyük bir ivme kazandırdı fakat Google‘ın YouTube platformu oldukça gözde durumdadır. Dünya üzerindeki bir çok şirket de video yayınlarına yatırım yapmaktadır. İnsanlar Tv izlemek yerine, kendi istediklerini hemen arayıp bulabileceği video sitelerini tercih etmektedir. İnternet ve videolar insanların hayatlarında çok ciddi yer tutmaktadır. Facebook, video yayınlama da diğer rakiplerine göre geriden gelmesine karşın hızlıca büyümesini sürdürmektedir.

facebook

İnternet Video Yayınlarının Tv’nin Yerini Alması

insanların video yayınlama isteği ve izlemesi, internetin çıkması ile başlamıştır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hem Tv izleyen hemde internette video izleyenler bulunuyordu. Günümüzde ise Tv izleme azalırken, internetten video izleme oranı arttı. İnternet hızının ve video kalitesinin artması ile bu oran er geçen gün artmaktadır. İnternet üzerinden yayınlanan diziler, filmler ve YouTubeların videoları, Tv’ye göre daha fazla izlenmektedir. Facebook bu fırsatı hemen görmüş ve video yayınlarına ağırlık vermiştir. İnternet üzerinden alınan reklamların çokluğu ve maddi gücü her geçen gün arttığı için bu fırsatı Facebook asla kaybetmek istemeyecektir. Facebookta bu nedenle uzun vadede bir Netflix yayıncısı olmayı düşünmektedir. Ülkemizde Netflix yayıncısının yanında Tv’ye bağlı Digitürk, BluTv, Tivibu gibi yayınlar bulunmaktadır. Bu yayınlar ile internete bağlanıp istediğiniz yayını istediğiniz saatte izleyebiliyorsunuz. Bu yayınlar için aylık ücret alınmaktadır. İnterneti yavaş olan yerlerde bu yayınların görüntü kalitesi düşmektedir.

netflix-yayinlari

Facebook Tv Kazanç Yöntemi

Özellikle dizileri Tv’de izlemeyip internet üzerinden izleyen insan sayısı hiç de az değildir. Özellikle Tv’lerde yayın aralarında gösterilen reklamların uzunluğu bunda etkili rol oynamaktadır. Bilgisayarı Tv’ye bağlayıp istediği gibi dizisini izleyebiliyorlar. Yada ücreti karşılığı Netflix yayınlarını alarak orijinal filmleri yüksek kalitelerde izleyebilmektedirler. Facebook, Facebook Tv‘sini YouTube kazancının tersine Netflix gibi abonelik üzerinden kazanmayı planlamaktadır. YouTube’da kazançlar video üzerinden çıkan reklamlar ve aralarda çıkan reklamlardan gelmektedir. Bu reklamlarda Google Adsense reklamları’dır. Facebook Tv video yayınlarını anlaştığı ve anlaşacak olduğu video yayınları hazırlayan şirketler aracılığı ile yapacaktır. Facebook Tv başlangıç olarak küçük videolar yayınlamayı düşünmektedir. Daha sonra ise Facebook Tv üzerinden yayınlanan videoların popüler olması ile birlikte video yayıncılarına da kapılar açılacaktır. Facebook içerik hazırlayacak kurumlara paralarını ödeyecektir. Bu ödediği paraları da daha sonra videoların içine reklam alarak karşılayacaktır.

Facebook Tv Kuruyor.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir