Palyatif Bakım

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page

Palyatif Bakım yazımızda palyatif bakımın ne olduğu, kimlere uygulandığı, palyatif bakımında neler yapıldığı, palyatif bakım ünitelerinin hangi amaçla kurulduğu ve palyatif bakımdan sonra neler yapıldığı ve palyatif bakıma en çok başvuranları yazdık.

Palyatif Bakım

Palyatif bakım ünitelerinde kanserli hastaların ve yakınlarının en rahat şekilde hissetmeleri sağlanır. Kanserli hastalara doktorlar tarafından destekler sağlanmaktadır. Kanserli hastalar en çok tedavileri bittikten sonra eve gönderildiklerinde Palyatif bakım ünitesine gelmektedirler. Hasta yakınları, hastanın ağırlarıyla, bulantı, kusma, halsizlik, beslenememe gibi problemlerle baş başa kaldıklarında ciddi panik yaşamaktadırlar. Bu durumları yaşayan hasta yakınları, hastasını uzman hekimlere teslim etmektedir. Palyatif bakım yapan uzmanlar bu durumlarda sosyal, ruhsal ve hastalığın kabul edilmesinde yardımcı olmaktadır. Kanserli hastaların yanı sıra, felç geçiren hastalara, ağır bir ameliyat geçirenlere, burundan ve mideden beslenmek zorunda olanlara, solunum sıkıntısı olanlara destek verilmektedir. Pek çok hastalıkta Palyatif bakım desteği sunulmaktadır.

parkinson-hastasi

Palyatif Bakım Ne Demek?

Palyatif bakım, 1989 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilk olarak tanınmıştır. Tedavi edici yaklaşımların tükendiği ve son dönemlerde hastalara yapılan bir uygulamadır. Palyatif bakım da yaşamı tehdit eden hastalıklardan kaynaklanan problemlere karşı önlem alınarak hasta ve hasta yakınlarının yaşam kalitesini arttırmaktadır. Palyatif destek sunularak insanların sorunları azaltılması amaçlanmıştır. Başta hastada oluşan ağrılar olmak üzere ağrılara başlı oluşan semptomların tedavisinde ve daha sonrasında hastanın karşılaşabileceği sosyal ve ruhsal problemlere karşı destek sağlanma amacı taşımaktadır. Palyatif bakım da palyasyon yapılmaktadır.

palyatif-bakim

Palyasyon da Amaç

Palyasyon da amaç hastalığı tedavi etmek değildir. Hastalıkla birlikte gelen bir takım şikayetleri ortadan kaldırmaktır. Hastanın fiziksel ve ruhsal ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Palyatif bakım Aldıktan Sonra Yaşananlar

Palyatif bakım tedavisinden sonra genellikle hastaların fiziksel tedavi ihtiyacı olmaktadır. Bir diğer istek ise hasta yakınları hastalarını kendi evlerine götürmek istiyorlar. Bu durumlarda hastalar taburcu edilmektedir.

Palyatif Bakıma Başvuru

Palyatif bakıma başvururken hastanın ayrıntılı olarak Epikriz raporu çıkarılmalıdır. Hastanın hastalığı ile ilgili belgeleri kendinde veya yakınlarında bulunmalıdır. Bu aşamadan sonra hastanın Palyatif bakıma uygun olup olmadığı değerlendirilip karar verilmektedir.

Palyatif Bakıma En Çok Başvuranlar

Palyatif bakıma en çok başvuran hastalar, felç sonrası bakıma muhtaç durumdaki yaşlı hastalardır. Bir diğer başvuru ise ilerleyici nörolojik hastalığı olup da zamanla durumu daha da kötüye giden hastalardır. Hastanın ölümü kesinleşmiş ve zamanı geldiğinde vefat edeceği durumlarda da palyatif bakıma başvurulmaktadır. Hastanın kalan ömrünün daha iyi geçirilmesi için çalışılmaktadır. Palyatif bakım ünitelerinde ihtiyaç duyulan tüm uzman doktorlar bulunmaktadır. Hastanın ve yakınlarının konforu için gereken tüm işlemler yapılmaktadır.

Palyatif Bakım-Anestesi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Oya Çimen Budur’un videosundan yardım alınmıştır.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir