Lonely Planet’in Geziciler İçin Ülkeler Listesi

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page

Lonely Planet’in Geziciler İçin Ülkeler Listesi yazımızda Lonely Planet’teki seyahat uzmanlarının oluşturduğu kitapta dünya üzerindeki ülkelerin farklı özelliklerine göre görülmesi gereken yerlerinden birkaç tanesini yazdık.

Lonely Planet

Lonely Planet, 1972 yılında Tony ve Maureen Wheeler çifti tarafından kurulan, gezi yayıncılığında dünyanın en büyükleri arasında yer almaktadır. Lonely Planet’teki seyahat uzmanları, The Cities Book kitabında gezginler için 200 yer listelediler. Aralarında birbirinden tarihsel ve güzel yerler bulunmaktadır. Kitaptan seçilmiş bir kaç yeri yazımızda yazacağız.

charleston-amerika-savas

Savaş Tarihine Meraklı Olanlar İçin Charleston

Güney Carolina’daki Charleston şehri tarih sevenler için mükemmel bir adrestir. 1670 yılında kurulan bölge sömürge tarihinin kalıntıları hala bulunmaktadır. 1861’de yapılan Amerikan İç Savaşı’nın başladığı yer olarak bilinmektedir.

ayasofya-cami

Doğu ve Batı kültürlerinin kesiştiği nokta İstanbul

Lonely Planet uzmanları, İstanbul’u tarihi öneminden dolayı ve çok eski bir yapı olduğu için gezilecek yerler arasına almıştır. Eskiden Osmanlı İmparatorluğunun başkenti olduğunu ve çoklu kültürün etkisinin yoğun bir şekilde yaşandığını yol haritasında belirtmişlerdir. Ayrıca İstanbul’un muhteşem yapılarının görülmesi için geziciler, kitapta teşvik edilmektedir.

baris-aniti-parki-hirosima

Barış Anıtı Parkı Hiroşima

İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerika’nın Japonya’nın Hiroşima kentine attığı atom bombasının dünya üzerinde hatırlanması için Barış Anıtı Parkını geziciler için seçmişlerdir. Tarihin yıkıcı dersleri adı altında insanların kendilerine neler yapabildiklerini unutmamaları için gezicilerin mutlaka görmesi gerekiyor.

barselona

Etkileyici Mimari Eserler İçin Barselona

Barselona, ​​Palau de la Musica Catalana gibi etkileyici mimarileri ile ünlüdür ve seyahate çıkacakların mimari eser görme hayallerini karşılayacaktır. Binaların güzel bir mimari ile yapılması insanları mimari tasarım görmelerini sağlayacaktır. Jean Nouvel’in Priapik Agbar Kulesi’de bir başka mimari güzelliktir.

chicago-muze

Aile Gezileri İçin Chicago Müzeleri

Gezmeye ailesi ile birlikte gidecek olanlar, bolca müzesi ve parkı olan Chicago oldukça güzel bir yer olarak gösterilmektedir. Amerika’yı yaşamak isteyenler mutlaka Chicago topraklarını ve şehrini gezmelidir.

alaska-seyahati

Macera İçin Alaska’nın Anchorage Şehri

Macera ve açık alan isteyenler soğuk Alaska’nın Anchorage Şehrine gidebilir. Kentin sokakları çok büyük olduğu için yürüyüş parkuru olarak da kullanabilirsiniz. Chugach Eyalet Parkı ise dağ gezisi ve vahşi orman hayatını gezicilere sunmaktadır. Flattop dağı seyahat için oldukça heyecan verici bir yer olarak tanımlanmıştır.

hong-kong-binalar

Şehir Silüetleri İçin Hong Kong

Hong Kong’da şehri deniz turları ile çok iyi görebilmektesiniz. Yüksek binaların ve dağların oluşturuğu manzara sizi derinden etkileyecektir.

yasak-sehir-pekin-cin

Yasak Şehir Pekin

Müzeler için Pekin‘e gidilebilir. Yasak şehrin bulunduğu kent, Çin’in kültürünü ve tarihini gezicilere yansıtmaktadır. Çok fazla nüfusu olduğu için her yerde Çinli görmeniz muhtemeldir. Sürekli olarak festivaller ve etkinlikler yapılmaktadır.

Lonely Planet’in Geziciler İçin Ülkeler Listesi.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir