Klasik Konsol Oyunlarını Bilgisayarda Oynamak

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Klasik Konsol Oyunları:

1980’li yıllardan itibaren hayatımıza giren klasik oyun konsolları, günümüzde yaş ortalaması 25 ve üstü olan herkesin çocukluk ve gençlik dönemlerinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu konsollar sayesinde ilk oyunculuk deneyimlerini yaşayan kişiler aradan uzun yıllar geçmesine rağmen o dönemlerde oynadığı oyunları unutamamaktadır. Eğer siz de o unutamayan kitle arasındaysanız ve nostalji yaparak kısa bir süreliğine bile olsa eskilere gitmek istiyorsanız bu artık mümkün. Üstelik herhangi bir ücret ödemenize de gerek yok ve ayrıca üst segment oyun bilgisayarına da. Minibook tarzı dizüstü bilgisayarınız bile nostalji yapmanız için yeterli olmaktadır.

Emülator Programları, Rom (Oyun) Dosyaları ve Kurulumu:

Bunun için ilk yapmanız gereken şey özlemini çektiğiniz konsolun “Emülatör” adlı programını bilgisayarınıza indirip kurmaktır. Daha sonra da “Rom” olarak adlandırılan oyun dosyalarını bilgisayarınıza indirerek emülatör programıyla çalıştırıp oynamaya başlayabilirsiniz. İndireceğiniz bu programların boyutu oldukça küçük olduğu için de kota aşımı ve uzun indirme süresi bakımından da avantajlı konumda olacaksınız. İndirdiğiniz bu oyunları klavye ile oynayabileceğiniz gibi, joystick ile de oynamanız mümkün. Hatta tam nostalji yapmak isterseniz şahsi tavsiyem bilgisayarınızı HDMI kablo aracılığıyla televizyonunuza bağlayarak oynamanız olacaktır. Bu sayede indirdiğiniz oyunları yüksek çözünürlükte ve dev ekranda oynama keyfine de ulaşabilirsiniz.

Eğer tercihiniz mobil cihazlardan yana olacaksa da bu olanaklardan faydalanmanız yine mümkündür. Yapmanız gerekenler ise sadece cihazınıza uygun bir emülatör programı kurup oyun dosyalarını yüklemek.

Başta Nintendo firmasının “Nes, Snes ve N64”; Sega firmasının “Mega Drive-Genesis, Game Gear, Dreamcast” oyun konsollarının emülatörleri ve oyunları olmak üzere çok sayıda konsolun emülatör programlarının ve oyunlarının bulunduğu siteler mevcuttur. Bu siteler sayesinde kendinize bir klasik oyun arşivi yapıp istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde bu oyunlarla geçmişe yolculuk yapabilirsiniz. Nintendo gibi ürünlerin çakmalarının yapıldığı çakma markaları yazımızda okuyabilirsiniz.

Aşağıda vereceğim bağlantılardan bu sitelere ulaşabilirsiniz. İlgili sitelerde hem oyun hem de emülatör programlarını temin edebilirsiniz. Şimdiden herkese iyi oyunlar dilerim.

Bağlantılar:

http://doperoms.com/

https://www.emuparadise.me/

https://www.loveroms.com/

http://coolrom.com/

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com