Rakamlarla İnternet Bağımlılığı

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page

Rakamlarla İnternet Bağımlılığı yazımızda internet bağımlılığının dünya üzerindeki artışını, Çin’in internet bağımlılığının önüne geçmek için kurduğu kamplar, mavi balina oyunu ve yeşilay’ın çözümünü yazdık.

Çin’deki İnternet Bağımlılığı

Dünya üzerinde 120 milyon kişinin internet bağımlısı olduğu tahmin edilmektedir. Bu sayı her geçen gün artış göstermektedir. İnternet bağımlılığı konusunda bazı ülkeler yoğun çaba harcamaktadır. Bu ülkeler arasında en büyük çapa harcayan ülke Çin’dir. Çin birçok üründe dünyayı beslerken teknolojik yeniliklerde de üretimini sürdürmektedir. Fakat teknolojinin yan etkisi olarak nüfusu internet bağımlısı olmaya başlamıştır. İnternet bağımlılığına savaş açan Çin hükumeti, internet bağımlılarını iyileştirmek için kamplar açmaktadır. İnternet bağımlılığının farkına varma çözüm için en önemli kriterdir.

cin-internet-bagimliligi-kampi

Askeri Eğitim ile Bağımlılıktan Kurtulma

Çin devleti, insanları internet bağımlılığından kurtarmak için iyileştirme kamplarında askeri eğitim vermektedir. Çin’in internet bağımlılığına bu denli eğilmesi konunun önemini anlatmaktadır. Çin devleti internet bağımlılarını iyileştirmek için 300 iyileştirme kampı kurdu. Bu kamplarda insanlar erkenden kaldırılıp gün boyu sıkı eğitimler verilmektedir. Onların disiplinsiz, başıboş, vurdumduymazlık, yetişkin karakterleri oturmamış yönleri ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Askeri eğitimin internet bağımlılığına karşı çözüm olarak verilmesi durumun ciddiyetini göstermektedir.

Mavi Balina Oyunu

Mavi balina oyunu ile dünyada büyük bir kriz çıkmıştır. Oyuncular mavi balina oyununa internet üzerinden cep telefonlarını kullanarak bağlanabilmektedir. Oyunu oynayan kullanıcılara bazı emirler verilerek yapmaları istenmektedir. Fakat biraz zaman geçtikten sonra oyuncuların çoğu genç yaşta olduğu için, kendilerine zara verici şeyler yapmaları istendi. Kendilerine zarar veren ve kollarını jilet ile kesen oyuncuların sayısı bir hayli fazlalaşmıştı. 50 gün gibi uzun süreli oyunu takip edenlere, kendilerini intihar etmeleri ve öldürmeleri emirleri bile gelmiştir. Hatta bazı gençler oyunun emirlerini yerine getirmek için kendilerini gerçekten öldürmüştür. Bir oyun çocuğunuzu sizden alıp götürebilir. Ailelerin çok dikkatli olması gerekiyor.

Yeşilay’ın Yapmış Olduğu Çalışmalar

Yeşilay’ın internet bağımlılığı hakkında yapmış olduğu çalışmalarından çıkan 2 sonuç göze çarpmaktadır. İlki çocukların yaşıtları ile sosyalleşmesini sağlamaktır. İkincisi ise çocuklarınızın arkadaşlık ilişkilerini destekleyin. Onları bir araya getirecek etkinlikler düzenleyin. Ailelerin çocuklarını yalnız bırakmaması ve iyi bir yönlendirici olması gerekir.

Rakamlarla İnternet Bağımlılığı-İnsan ve Hayat dergisinden yararlanılmıştır.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir