Sigara Bağımlılığında Yaşanan Artış

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page

Sigara Bağımlılığında Yaşanan Artış yazımızda ülkemizde sigara bağımlısı olanların içmeyenlere oranı, koah hastalığının neden olduğu ölümler, nikotin ve e-sigara kullanımının zararını yazdık.

sigara-kalp

Türkiye’nin Çeyreği Sigara Bağımlısı

Türk Toraks Derneğinin yapmış olduğu araştırmaya göre sigara bağımlılığı oranı 4/1’dir. Her 4 kişiden biri sigara bağımlısı olarak yaşamaktadır. 2014 yılına kadar sigara kullanımında yaşanan azalma, kendisini artışa bıraktı. Dumansız hava sahası, tütün mamüllerinin üzerine yerleştirilen öldürücü ibareler ve fotoğraflar tütün bağımlılığını azaltmaya yetmiyor. Türkiye nüfusunun %27’si türün ürünlerini kullanmaktadır. Tütün kullanıcıların %48’i 15-19 yaş aralığındadır. 2003 ile 2012 yılları arasında sigara kullanımı %51 oranında 13-15 yaş grubunda artmıştır. Gelecek yıl sigara içmeye devam edeceğim diyenler %98 oranında arttı. Nargile gibi sigara dışı tütün ürünlerini kullananların artış oranı %88’dir. Türkiye’de sigaraya bağlı ölüm sayısı 100 bindir. Solunum sistemlerine bağlı ölüm oranı, tüm ölümlerin %11’ini oluşturmaktadır. Sigaraya bağlı oluşan KOAH hastalığı dünya genelinde 65 milyon kişide vardır. Türkiye’de KOAH’lı hasta sayısı ise 5 milyon civarındadır. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı isminin baş harfleri kullanılarak söylenmektedir. KOAH hastalığı, hava yollarını daraltır ve solunum almayı güçleştirir. Genellikle kronik bronşit ve amfizem zemininde gelişen KOAH, hastalarda öksürük ve balgam çıkar ayrıca kısa mesafeli yürüyüş de bile oluşan nefes darlığına kadar değişik semptomlar gözlenir.

koah

Nikotin ve E-Sigarada Sigara Kadar Zararlı

Devletin nikotin içeren maddelerin satışını engellemesi gerekiyor. İnsanların göz göre göre nikotinli tütün ürünlerini kullanıp hastalanmaması için daha fazla kural koyulması ve önlem alınması gerekir. Sadece nikotin kullanmak bile insanı öldürmektedir. Zehirli bir üründür. Nikotin, çocukların beyinlerinde değişiklikler getirmektedir. Sigara yerine E-sigara kullanılması da aynı oranda öldürücüdür. E-sigaralarda bulunan aromalarda ısıtılınca zararlı bileşikler solunum yolu ile vücuda girmektedir. Bu bileşiklerde hastalıklara neden olmaktadır. Dumansız da buharsız da tüm sigaralar insanlara zararlıdır. Elektronik sigaralarında ruhsatsız satışı yasaktır. Türkiye’de bir sürü internet sitesi üzerinden yasa dışı elektronik sigara satışı yapılmaktadır. Bu ürünler kaçak olarak ülkeye girmektedir. Bu sitelerinde kapatılması gerekiyor. Akciğerimizi temiz hava ile doldurmalıyız, diğer zararlı havalar bize sadece hasta eder ve yaşama standardını düşürür.

Sigara Bağımlılığında Yaşanan Artış.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir