Oyuncak Devi Lego’nun Yaptırdığı Yeni Ev

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Oyuncak Devi Lego’nun Yaptırdığı Yeni Ev yazımızda Danimarka’nın oyuncak devinin yeni yaptırdığı binanın içeriğini, binada nelerin olduğunu, gelen ziyaretçileri nelerin beklediğini yazdık.

legonun-buyuk-evi

Lego Evinin Büyüklüğü

Lego, Danimarka’nın Billund kentinde içi lego tuğlaları dolu yeni evin yapımını tam 4 yılda bitirdi. Birkaç yıllık planlama ve toplantılardan sonra yapımına başlanılmış ve 4 yılın ardından bitirilmiştir. Evin görüntüsü kendisini konuşturmaya yetiyor. 130.000 bin metre²’lik alanda ve 21 tane beyaz tuğla üzerine yapılmıştır. Tüm binanın lego’dan oluştuğu yansımasını vermesi için özel fayanslar kullanılmıştır. Binanın içerisinde tam 25 milyon lego tuğlası kullanılmıştır. Dev ağaçlar ve dinozorlar dahil bir çok eser legolarla yapılarak bina içerisinde sergilenmektedir. Çocukların ve yetişkinlerin zaman geçirebileceği 4 tane oyun bölgesi, 3 tane restoran ve hediyelik dükkanı bulunmaktadır. Ziyaretçiler gün boyu sıkılmadan bu evde tuğlalar ile vakit geçirebilir ve legolar ile farklı tasarımlar yaparak ufuklarını genişletebilirler.

lego-evi-torene-katilanlar

Lego Evindeki Alanlar

Lego evi, 28 Eylül 2017’de düzenlenen büyük bir törenle açılmıştır. Açılış törenine ünlü mimar Bjarke Ingels, lego’nun üçüncü kuşak başkanı Kjeld Kirk Kristiansen ve Danimarkalı kraliyet ailesi katılmıştır. Lego evine girildiğinde, insanlar saatlerce tuğla inşa etme eğlencesine katılmaktadır. Lego evini görmeye gelen ziyaretçiler, plastik tuğlalar ile yaşam kentlerini ve Alp köyünü görebilme imkanı bulmaktadır. Lego dinozorların çokça kullanıldığı alanlarda çocuklar, küçük lego parçaları ile zekalarını geliştirebilmektedir. Lego evinin her yıl dünyanın her yerinden 250 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Lego evindeki çatıların birinde ahşap malzeme kullanılarak deve yapılarak çöl etkisi oluşturulmuştur. Tasarım merkezinde küçük robotlar lego tuğlaları yapmakta ve çocuklar bu robotları izleyebilmektedir. Binaya üstten bakıldığında farklı renkli bir çok çatı görülmektedir. Bazı çatılarda çöl etkisinin yanı sıra diğer dünya üzerindeki yerleri temsil eden tasarımlar kullanılmıştır. Binaya sokaktan bakıldığında tasarımı tam olarak fark edilemiyor. Tam olarak görmek için kuş bakışı bakmak gerekir. İçeriye girdiğinizde sizi lego dünyası karşılamaktadır. Ayrıca lego’nun Danimarka’nın ekonomisine oldukça büyük katkısı vardır. Dünyanın en çok kazanan şirketleri arasına Danimarka’dan bir tek lego girebilmiştir. Dünyanın en çok kazanan teknoloji ve petrol şirketleri arasında oyuncak şirketinin yer alması oldukça önemlidir.

lego-koyu

Oyuncak Devi Lego’nun Yaptırdığı Yeni Ev.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir