Pıhtı Atma Hastalığı

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Pıhtı Atma Hastalığı yazımızda pıhtı atma vakalarını, pıhtı atmanın ne olduğunu, pıhtı atmanın oluşması, akciğer embolisi oluşması, pıhtı atma riskini attıran durumlar ve tedavisini yazdık.

Pıhtı Atma Vakaları: Tromboz

Tromboz, atar veya toplar damarlarda bir kan pıhtısının olması ve kan akışının yavaşlaması veya kesilmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Çoğulukla bacak damarlarında ortaya çıkmaktadır. Bacağın toplar damarında görülmektedir. Pıhtı atma ilk önce diz altında meydana gelmektedir. Pıhtı atmanın tıp dilinde ismi Tromboz’dur. Kişiye hiç bir etkisini olmaz. Fakat ne zaman diz boşluğunun üzerindeki venlere çıkarsa şikayetler başlar. Bacakta şişlik, ağrı, kızarıklık ve çekilmeler meydana gelir. Pıhtı atma oluşması bacak venlerinde ortaya çıkan pıhtının kopup akciğerlere gelmesi ve akciğerdeki damarı tıkamasıdır. Akciğerler tıkandığı zaman ölümcül sonuçları olabilmektedir. Genel olarak yaşlı kişilerde görülmektedir. Toplumda her 1000 kişiden birinde görülmektedir. Hastalık sessiz ve öldürücü bir yapıya sahiptir. Uzun süre hareketsiz kalanlarda pıhtı atma hastalığı görülmektedir. Uzun süre oturanlar, uzun süre seyahat edenler ve hareketsiz kalanlarda görülmektedir. Şişmanlık, kalp ve damar rahatsızlığı olanlarda da görülebilmektedir.

akciger-embolisi

Akciğer Embolisi

Olayın başladığı ilk 1 hafta akut dönem olarak gerçekleşir. Akciğer atar damarının bir veya birden fazla dalının tıkanması sonucu oluşur. Pıhtılaşmanın bölgesine ve türüne göre ciddi rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Akciğer damarları tıkanmış ise nefes darlığı, çarpıntı ve kanlı balgam belirtileri gösterir.

Pıhtı Atma Riskini Arttıran Durumlar

Kişide varis olması pıhtı atmaya azda olsa katkısı vardır. Kişide birçok etmen bir araya geldiğinde tehlike oluşmaktadır. Varis, şişmanlık, kalp damar rahatsızlığı ve anne babasında pıhtı atması var ise kişide pıhtı atması oluşma riski artar. Kişide pıhtı eşiği aşılırsa pıhtı atması oluşur. Genel olarak kalp ve damar rahatsızlığı olanlar, yaşı büyük olanlar, hareketsiz bir yaşam, hastanede uzun süre yatış, kanser hastalığı olması gibi durumlar riskleri oldukça arttırmaktadır.

Pıhtı Atma Tedavisi

Pıhtı atması önlenebilir bir hastalıktır. Pıhtı atması durumunda kan sulandırıcı haplar ile hastalığın önüne geçilebilmektedir. Teşhisin doğru konması tedavi için önemli kriterdir. ilk hafta fazla pıhtılaşma var ise cerrahi müdahale gerekebilir. Bol bol hareket etmek hastalığın en büyük tedavisidir.

Hatırlatma: Dünya Tromboz Günü 13 Ekimdir.

Pıhtı Atma Hastalığı- Prof. Dr. A. Muzaffer Demir’in videosundan yardım alınmıştır.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir