Üniversite Sınav Sisteminde Yenilikler

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Üniversite Sınav Sisteminde Yenilikler yazımızda yakın zamanda Cumhurbaşkanının emriyle üniversite sınav sisteminin değiştirilmesi konusunu ve sistemin yeni halini yazdık.

Üniversite Sınav Sistemi Basitleştiriliyor

Üniversite sınav sistemine tekrardan yenilikler getirilmiştir. Tüm sınavlar hafta sonu olacak ve 2 gün içerisinde yapılacaktır. Sınav sayısı da 18’den 4’e düşürülecektir. 4 sınavın içinde Sözel, Eşit ağırlık, Sayısal ve ayrı olarak Yabancı dil sınavı bulunmaktadır. Bu yıldan itibaren geçerli olacak yeni sınav sistemi eski sınav sistemine benzemektedir. Tıpa tıp aynı olmasa da bir kaç değişiklikle geçmişe dönülmüştür. Şuanda yapılan ikili sınav sistemi yerine tek sınav ile öğrenciler puanlarını alacaktır. Sınav sisteminde hafta sonu oturumunda her şeyi bitirmeyi planlıyorlar fakat puan türlerinin hangi gün ve yabancı dil sınavının hangi gün yapılacağı belli değildir. Yeni sınav sistemi, öğrencilerin puan hesaplamada ve tercih yapmada kolaylık sağlayacaktır. Yeni sistemin tekrardan eski haline çevrilmesi Cumhurbaşkanın, sistemin sadeleştirilmesi ve netleştirilmesi gerektiğini söylemesiyle karar verilmiştir. Eğitim sisteminin çöküşünü engellemek için, bu sistemin daha faydalı olacağı tahmin edilmektedir. Daha önce neden bu kadar karışık bir sınav sisteminin yapıldığı bilinmemektedir. Son hali üniversite sınav sisteminin en basit şekilli hali olacaktır. Yeni sınav sisteminde müfredat yine geçerli olacaktır sadece teknik yapısında değişim yapılacaktır.

universitede-arkadas-durumu

Eğitim Sistemlerinin Sürekli Değişmesi

Liselere giriş sınav sistemi olan TEOG’un da kaldırılması ve yerine yeni sistem getirilmesiyle komple eğitim sistemi değiştirilmiş oluyor. Kaçıncı kez değiştirildiğini artık takip edemez olduk. Sistemlerin bu kadar değişmesi çocuklardan çok velileri zorlamaktadır. Çocuğunun geleceğini düşünen veliler, çocuğuna nasıl bir rota çizeceğini sürekli olarak düşünmekte ve doğru olanı bulmak zorunda kalıyor. Sabit bir sistem yapısı olmadığı için değişen durumlar aileleri zor durumda bırakıyor. Hiç bir öğrenci eğitim hayatına başladığı sistem ile okulunu bitirememiştir. İşte bu kadar değişken bir Türk eğitim sistemi vardır. Şuanda 15 Milyon öğrenci ve her yıl 900 bin yeni öğrencinin eğitim sistemine katıldığı büyük bir sistemde eğitimin tam anlamıyla düzene girmesi çok önemlidir. Sağlıklı ve gerçek bir eğitim reformunun ülkemize getirilmesi yararımıza olacaktır.

Üniversite Sınav Sisteminde Yenilikler.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir