Organ Nakillerinin Zorlukları ve Önemi

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Organ Nakillerinin Zorlukları ve Önemi yazımızda organ yetmezliği yaşayan insanların zor durumda kaldığını, bağışlanan organların vücuda uyumu ve organ nakillerinin gelişimini yazdık.

Vücudun Organı Kabul Etmesi

Organ bağışında bulunmak, kişiye bir çok organ bekleyen hastanın hayatını kurtarma şansı tanımaktadır. Ülkemiz canlı insandan organ nakli yapmada dünya üzerinde çok önemli bir yere sahiptir. Fakat kadavradan alınan organlarda istenilen seviyede değildir. Organlar, öldükten sonra insanların bedenlerinde çürüyeceğine diğer insanlara umut ışığı olup insanları mutlu edebilmektedir. En son ülkemizde organ nakil durumlarını yazımızdan okuyabilirsiniz. Organ nakillerinde insanlar organ bağışı yaptıklarında organının ihtiyacı olan hastaya hemen uyacağını sanmaktadır. Bu işlem böyle yürümüyor aksine doğru organın ihtiyacı olan kişiye naklinden sonra belirli süre vücudun o oranı kabul etmesi ve normal çalışma düzenine girmesi gerekiyor. Her organ nakli, hastanın organ ihtiyacını karşılamamaktadır. Organın başarılı bir şekilde vücuda yerleştirilmesi organın işleyişini tam anlamıyla sağlamamaktadır. Vücudun bağışıklık sistemi, organın vücuda karşı davranışı ve vücudun organı karşı davranışı organın uyumlu bir şekilde çalışmasını etkilemektedir. İki taraftan biri uyumsuz olursa organ nakli başarısız olur. Özel ilaçlar sayesinde organların düzgün işleyişi sağlanabilmektedir.

organ-bagisi1

Organ Nakillerinin Gelişimi

Organ nakilleri eski yıllara göre daha sistemli yapılmaya başlandı. Sağlık bakanlığının ilgilenmesiyle hastaneler ve hastalar arasındaki iletişim daha kuvvetlendi. Organ nakilleri sistemli olarak yapılmaya ve eksiklikler daha hızlı giderilmeye başlandı. Kanunların da katkısıyla birlikte organ bağışlarında çok iyi işlediği bir gerçektir. Tüm gelişmiş ülkelerde yapılan organ nakilleri gibi ülkemizde de aynı sistem yürütülmeye başlandı. Organ nakilleri ve tedavileri sırasında kullanılan ilaçlar ve araçlar oldukça gelişmiştir. Organ nakillerinden sonra ilaç takviyesi organ nakil başarısını büyük ölçüde arttırmaktadır. Geçmişe göre organ bağışlayan kişi sayısı oldukça artmıştır fakat yine de nüfusun artmasıyla organ bekleyen kişi sayısını karşılayamamaktadır. Organ bağışlarının hala yeteri kadar yapılmaması organ bekleyen hastaların yaşamını kaybetmesine neden olmaktadır. İnsanların kendi ailesinde şeker hastası ve tansiyonu olan yakınları varsa onlarında bir gün organ yetmezliği hastası olacağını bilmesi gerekir. O yüzden herkesin organ bağışında bulunması gerekir. Canlı haldeyken veya öldükten sonra organlarınızın başka bir insanı yaşama döndürmesi en büyük iyiliktir.

Canlı organ nakillerde organ veren kişiye zarar verilmemektedir. Bir kişi kurtarılırken diğer kişide normal yaşamına devam etmektedir.

Organ Nakillerinin Zorlukları ve Önemi-Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Koray Acarlı’nın videosundan yardım alınmıştır.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir