Teknolojinin Gelişmesinin Önemi ve Güvenlik Tehdidi

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Teknolojinin Gelişmesinin Önemi ve Güvenlik Tehdidi yazımızda teknolojinin hızla gelişmesiyle oluşan güvenlik tehdidine karşı alınan önlemlerin önemi, akıllı bulut ve bulut teknolojisinin günümüzde şirketler için önemi ve teknolojiye yapılan yatırımların önemini yazdık.

Teknolojinin Gelişmesiyle Güvenlik Tehdidinin Oluşması

Teknolojinin hızla gelişmesi ile veriler rahatlıkla işlenmekte ve işler daha da hızlı ve kaliteli yapılabilmektedir. Teknolojiyi en iyi biçimde kullanan şirketle her zaman başarılı olmaktadır. Fakat teknolojinin gelişmesiyle birlikte güvenlik sorunu da insanları önlem almaya ve dikkatli olmaya itmiştir. Kötülük yapmak isteyen Hackerlara karşı şirketler önlemlerini almak zorundadır. Hackerlar ile teknoloji üretene kişiler arasında teknolojik bir savaş verilmektedir. Güvenlik açıkları olması teknolojiyi kullanmayacağınız anlamına gelmemektedir. 5 yıl öncesine kadar bankalara olan güven günümüz kadar yoktu. Artık çoğu kişi parasını evde tutacağına bankada saklayarak tedbirini almaktadır. Bu durum bankalara olan güvenin ve teknolojiye olan güvenin yüksek olduğunu göstermektedir. Kartların ilk çıktığında güvenlik endişesi de oldukça yüksekti fakat şuanda herkesin elinde kredi kartı var ve güvenlik endişesi duymadan kullanmaktadır. Hackerların tehditlerine karşı güvenlik teknolojisine de çok fazla yenilik ve yatırım yapılarak insanların güveni kazanılmıştır. Bu inovasyonlar sürekli olarak yapılmaktadır. Güvenlikte alınan önlemlerde her geçen gün artmaktadır.

petya-hack

Akıllı Bulut Teknolojisi

Akıllı bulut, Microsoft’un bulut teknolojisi olan Azur platformunda yapay zekanın kullanıldığı ve geliştirilen her üründe yapay zeka kullanılmaktadır. Cihazlardan bağımsız olarak ürünler geliştirmek öncelik hedef olarak belirlenmiştir. İnternetin gün geçtikçe hızlanması da akıllı bulut teknolojisini en uç noktalarda kullanmamıza imkan sağlayacaktır. Bulut üzerinden verilen ürün ve hizmetler yapay zeka doğrultusunda geliştirilerek kullanıcılara teknolojik yenilik olarak verilecektir.

bulut-teknolojisi

Bulut Teknolojisini Kullanmanın Avantajları

Bulut teknolojisini sadece veriyi depolama hizmeti olarak kabul etmemeliyiz. Günümüzde yapılan araştırma ve geliştirme faaliyetlerini ve çıkarmış oldukları ürünleri bulut tabanlı yapmaktadır. Yeni teknolojilerden faydalanabiliyor olmak için bulut teknolojisine yatkınlık olması gerekir. Kendi serverlarını kullanan şirketler bu tür yenilikleri kullanamayacağı için en yakın zamanda bulut teknolojisini kullanmak zorunda kalacaktır. Eğer şirketler bu teknolojiyi kullanmaz ise diğer rakip şirketlerle rekabet edemez ve geride kalır. Güvenlik açısından da en güvenilir yer bulut teknolojisini kullanmak olacaktır.

yazilim-yukselme

Teknolojiye Yatırımın Önemi

Toplam ihracat rakamı 360 Milyar TL olan ülkemizin sadece %0.4’ü yazılım teknolojileri üzerine yapılmaktadır. Yazılım ihraç etmede son derece yetersiz kalmaktayız. Ülkenin en büyük ekonomik gücünü oluşturan kobilerin teknolojiyi kullanması ve yazılım oluşturan şirketlerinde desteklenmesi gerekiyor. En değerli şirketlerin bulunduğu listenin ilk 5 sırasında teknoloji şirketleri olduğunu düşünürsek, teknolojinin bir ülkenin ekonomisini nasıl arttırdığı ve zenginleştirdiğini anlayabiliriz. Yapılan araştırmalara göre 2 yıl içerisinde kobilerin teknolojiye yapmış olduğu bin dolarlık yatırımın 5 katı getiri sağladığı görülmüştür. Bilimsel olarak da teknolojinin gelişmeye katkısı kanıtlanmıştır.

Teknolojinin Gelişmesinin Önemi ve Güvenlik Tehdidi.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir