Uçan Kale CH-47F Yük Helikopteri İnceleme

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Uçan Kale CH-47F Yük Helikopteri İnceleme yazımızda Türk Silahlı Kuvvetlerinin askeri gücüne eklenen uçan kale adı verilen yük helikopterinin özellikleri ve taşıma gücünü yazdık.

CH-47F Yük Helikopteri

Uçan Kale adı verilen yük helikopteri, özellikle harici yük operasyonlarında kullanılacaktır. Son derece gelişmiş sistemlere sahiptir. Helikopterlerin en üst düzey dijital sistemlerine sahiptir. Helikopter kokpitinde 5 tane dijital ekran bulunmaktadır. Son derece gelişmiş oto pilot sistemine sahip olan uçan kale pilotun en büyük yardımcısıdır. Tam oto pilot sistemine sahip ilk helikopter olarak Türk Silahlı Kuvvetlerin hizmetine girmiştir. Chinook tipi helikopter olarak alınmışlardır. 0 görüş sayesinde pilota iyi bir sürüş açısı sağlamaktadır. Gece uçuşlarında ve tozlu ortamlarda inişlerde askerlere büyük kolaylık sağlamaktadır. Uçan kalenin havada kalış süresi 2 saat 45 dakikadır. Dahili yakıt tankları sayesinde bu süre 5 saate kadar çıkabilmektedir. İç hacmi çok büyük olduğu askeri operasyonlarda bolca asker taşınabilmektedir. Şuanda en güçlü helikopter olarak tanımlanmaktadır.

ucan-kale-helikopter-silah

Uçan Kale’nin Taşıma Gücü

Uçan kale çok güçlü bir helikopter olduğu için aynı anda 3 ayrı harici yükü taşıyabilmektedir. Uçan kalenin irtifa ve sıcaklığa bağlı olarak 7.7 ton yükü gövde altında harici olarak helikopterin nakledebildiği belirtilmektedir. Merkez kanca ile 25 bin libre ve diğer kancalarla her biri için 17 bin 500 libre taşıyabiliyoruz. Boş bir Sikorsky helikopterini taşıma kapasitesi vardır. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaç duyduğu manevra ve nakliye desteğini sağlamak amacıyla 6 adet CH-47F yük helikopteri tedarik etmiştir. Yakın zamanda 5 tane daha alarak toplamda 11 tane uçan kale helikopterimiz olacaktır. Uçan kaleler Kara Havacılık Komutanlığı hizmetine verilmiştir. Helikopterin iki adet 4800 beygir gücünde motoru bulunmaktadır. Helikopterin azami sür’ati saatte 315 km/saat olduğunu söyledi. Kendi yakıt depoları ile 2 saat 15 dakika havada kalabilen helikopterin bu şekilde 556 km olan uçuş menzilinin içine yüklenebilen dahili yakıt depoları ile 1100 km’ye kadar çıkabilmektedir. Helikopterin tam teçhizatlı 33 askeri veya sedye ile yatırılmış 24 yaralıyı taşabildiği uzman askerler tarafından belirtilmiştir. Uçan kaleler askeri gücümüzü güçlendirmektedir. Son zamanlarda askeri yatırımların oranı artmıştır ve silahlanmaya ülkemiz daha fazla önem vermektedir. Uçan kaleler tsk için ve ülkemiz için çok faydalı olacaktır.

Uçan Kale CH-47F Yük Helikopteri İnceleme.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir