Okulların Açılmasıyla Yaşanılan Çocuk Problemleri

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Okulların Açılmasıyla Yaşanılan Çocuk Problemleri yazımızda okulların başlamasıyla birlikte küçük yaştaki çocukların ve ergenlerin aileleri arasında yaşanılan problemleri ve çözüm yollarını yazdık.

cocuklar-okulda

Okullarda Yaşanılan Problemler

Çocukların okula başlarken yaşayacağı durumları anne ve babaları az çok bilirler. Çocuğun akademik problemi, kaygı sorunları, bazı çocuklarda aşırı hareketlilik ve kurallara uymama sorunları yaşanabilmektedir. Aileler bu tür durumlara karşı önlemlerini almada gecikmemelidir. Okula yeni başlayan çocuklarda en çok görülen sorun anne ve babadan ayrılamamadır. Eskiye göre daha az yaşanmaktadır çünkü okul öncesi eğitim alan çocuklar, okula daha rahat gitmektedir. Diğer bir sorun çocuklar okulda bulunan kuralları anlamakta zorluk çekmektedir. Ne zaman konuşulacağı, ne zaman oturulacağı ve ne zaman gidileceği gibi kavramları anlamakta zorluk çekmektedirler. Bazı çocuklar yeni tanıştığı çocuklarla uyum sağlamakta zorlanmaktadırlar. Bazıları ise okula getirdiği malzemeleri toplamada ve kullanmada zorluk yaşamaktadırlar. Ergenlik çağına gelmiş çocuklarda ise sorunlar daha çok sosyal hayat ile ilgili yaşanmaktadır. Karşı cins ile iletişim kurabilme ve bir grubun içinde olup orada yaşadığı durumlar ile ilgili problemler yaşanmaktadır. Ergenlik zamanlarında okulda sınıf seçimi de çok önemlidir. Gencin bulunduğu sınıf ve sınıf arkadaşları tüm senesini etkilemektedir. Öğretmenlerden ve okuldan çok arkadaş ortamı onlar için önemlidir. Mutsuz olduğu bir sınıfta durmak çocuklar için olumsuz etki yaşatacaktır.

ergenler-iliski1

Anne ve Babaların Çocuklar Üzerindeki Hataları

Anne ve babanın küçük yaştaki çocuğu üzerindeki en büyük hatası çok büyük beklentileri olmasıdır. Kendisinden fazla beklentisi olan çocuk mutsuz olabilmektedir. Diğer hata da okulda çocuğun yaşamış olduğu bir olumsuz olayı ailesine haber vermesi ve ailesi aşırı tepki göstererek okula gelmesi ve işlerin büyümesine neden olmasıdır. Çocuğun bu tür okul problemlerinde kendi başına sorumluluk alması ve çözümü bulması daha mantıklıdır. Her şeye anne ve babanın karışması çocuğun sorumluluk almamasına neden olacaktır. Çocukların üzerinde büyük beklentiler kuran anne ve baba çocuğun dengesini bozmaktadır. Her çocuk lider olamaz ve aileler çocuğunun lider olmasını ve büyük insan olmasını beklemektedir. Kapasitesi olmayan çocuğu zorlamak onu hayattan soğutacaktır. Ergenlere yapılan en büyük hata hala çocukmuş gibi davranmaktır. Çocukluğu bitiren ergenler, artık bir yetişkinmiş gibi davranılmak isterler. Ergenlerle aileleri daha yakın bir ilişki kurmalı ve aradaki samimiyeti korumalıdır.

Okulların Açılmasıyla Yaşanılan Çocuk Problemleri-Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Özgür Öner’in videosundan yardım alınmıştır.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir