Estetik Yaptırmada Psikolojik Yardımın Önemi

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Estetik Yaptırmada Psikolojik Yardımın Önemi yazımızda estetiğin günümüzde nasıl yaygın halde olduğu, erkeklerde ve kadınlarda en çok yaptırılan estetik ameliyatlar ve obezite ameliyatlarında psikolojik desteğin önemini yazdık.

Estetiğin Günümüzde Yaygınlaşması

Estetik günümüzde erkek ve kadınlarda daha çok tercih edilmektedir. Mevsimsel olarak estetik bölgesi değişmektedir. Erkeklerde en çok meme küçültme estetiği yaptırılmaktadır. Kadınlarda en çok estetik burun ve vücut şekillendirme ameliyatları tercih edilmektedir. Yaş ilerledikçe gençleşme ameliyatları ön plana çıkıyor. Estetik yaptırmada yaş kriteri özellikle burun ameliyatlarında uygulanmaktadır. Kişinin ergenliği bitirmesi ve kemik sisteminin oturması beklenir. Kadınlar 16-17 yaşında yaptırabilirken erkekler bir kaç yaş daha sonra yaptırabilmektedir. Ergenliğin atlatılması ve kişinin psikolojisinin etkilenmeyecek duruma gelmesi gerekir. Bazı ameliyatlarda ağır sigara içiciler risk grubunda yer almaktadır. Bazı durumlarda estetik yaptıracak kişilerin önceden psikoloğa görünmesi gerekir. Özellikle ergenliğini yeni tamamlamış ve sosyalleşmeyi dış görünüşün güzelliğiyle olacağını düşünen kişilerin gitmesi gerekiyor. Yaptırmış olduğu güzelleşme estetiği ile ilginin kendisinde olacağını zannedenler bu tür durumun gerçekleşmediğinde büyük hayal kırıklığı yaşayacaklardır.

psikolojiyi-yukseltme

Bozuk Psikolojinin Estetik Yaptırmaya Etkisi

Estetik ameliyattan sonra yapılan ameliyatı beğenmeyenler bozulan psikolojileri düzeltmek için sıklıkla psikoloğa gitmektedir. Obezite ameliyatı olacak kişi ile görüşen psikologlar kişinin çocukluğuna indiğinde hep kilolarıyla dalga geçildiği için bu ameliyatı yaptırdığını anlayabiliyor. Küçüklükte ezilen kişi hayatı boyunca kilolarını kendine dert edinmiş ve uygun zamanı bulunca ameliyat olmaya karar vermiştir. Öz güven problemi estetik ameliyatı olacak aşırı kilolu hastalarda yaygın yaşanmaktadır. İnsanların birbirlerine karşı olan acımasızca davranışları, kişilerin psikolojilerini bozmakta ve kendilerini düzeltememektedir. Günümüzde özellikle obezite cerrahisi oldukça yaygın bir şekilde yaptırılmaktadır. Fazla kiloların alınmasından sonra sarkan vücudun toplanması için estetik ameliyatı da yaptırmak gerekiyor. Kişi doğal yollar ile zayıflamaya çalışmalıdır. Kilo kaybını ameliyat ile yapacak ise sonrasında yine kilo alımı gerçekleşebilir ve vücudunuz bu durumdan yıpranabilir. Ameliyat öncesinde bir psikoloğa danışmak ve doğal yollar ile zayıflamak yapacağınız akılcı çözüm olacaktır. Obezite ameliyatı olacak kişinin çok büyük beklentileri var ise mutlaka ameliyatı olmadan önce psikolojik destek alması gerekir. Kişi obezite ameliyatı ile 40-50 kilo verdikten sonra hala psikolojisi bozuk olarak yaşamını sürdürmeye devam edebilir. Eskisi gibi kilolarının ona verdiği öz güven eksikliğini yaşayabilir. Bu durumda olan kişiler yine uzman yardımı alarak bu sorunlarından kurtulabilir. Estetik yaptıranların veya yaptırmak isteyenlerin mutlaka psikolojik yardım alması gerekir. Psikolojik desteğe ihtiyaç duyup ta almayanlar mental sağlığından olabilir.

obez

Estetik Yaptırmada Psikolojik Yardımın Önemi-Psikolog Feyza Ağaç ve Doç. Dr. Özgür Pilavcı’nın videosundan yardım alınmıştır.

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com