Boyunda Kanal Daralması

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page

Boyunda Kanal Daralması yazımızda  boyunda omurilik kanalının daralmasının nasıl oluştuğu, nelere yol açtığı, kanal daralmasını belirleme aşamaları, ameliyatta kullanılan malzemeler, ameliyatın riski ve ameliyat sonrası dikkat edilecek konuları yazdık.

Boyunda Omurilik Kanalı Daralması

Boyunda kanal daralması, omuriliğin geçtiği beynimizden çıkıp bel bölgesine doğru inen omurilik kanalı bulunmaktadır. Boyun bölgesinden geçerken bu kanalın çapının 14 milimetre altına inmesine boyun bölgesinde omurga daralması denir. Bu daralmanın nedeni fıtıkların oluşması, bazen şiddetli kireçlenme yaşanmasından kaynaklanmaktadır. Boyunda omurga kanalında daralma, omurilikte bir basıya neden olmaktadır. Bu oluşum sinsi bir süreçten oluşabilmekte ve ağrısız gerçekleşebilmektedir. Ellerde ve kollarda karıncalanmalar, belirli bir güçsüzlük hali, yürümede zorlanma, küçük adımlarla yürüme, küçük el becerisi gerektiren işleri yapamama, idrarı kaçırma gibi durumlara neden olabilmektedir. Boyunda kanal daralması bazen bir seviyesinde görülebilirken, bazende birden fazla seviyede görülebilmektedir. Omurilik bu daralmadan etkilendiği zaman kötüye gidiş başlamış demektir. Boyunda kanal daralması genellikle yaşlılarda daha fazla gözükmektedir. Ayrıca omurganın hilal şeklini kaybetmesi yani boyun düzleşmesi olanlarda daha çok görülmektedir.

boyun-kanali

Boyunda Kanal Daralmasını Belirleme Aşaması

Boyunda kanal daralması şikayeti olanlara öncelikle boynun yapısını, boynun düzleşmesini ve vücut üzerindeki dengesini gösteren filmler çekilir. Daha sonra fıtık var mı, sadece omurilikte kanal daralması var mı diye kişi MR çekilir. Bu bölgede kireçlenme var mı diye de Tomografi çekilir. Bu tetkiklerin neticesinde boyunda ne tür bir kanal daralması olduğu belirlenir. Tüm boyunda kanal daralması rahatsızlığı ameliyat ile sonuçlanmamaktadır. Eğer omurilikte şiddetli bir bası söz konusu değil ve zarar vermiyorsa ameliyat yapılmamaktadır. Hastanın omurilik durumda bir kötüleşme görülürse ameliyat yapılmaktadır. Ağrı ve şikayetlerin devamındaki süreçte bulgulara göre hastaya ameliyat önerilmektedir.

Ameliyat da Kullanılan Malzemeler

Boyunda kanal daralmasının 2-3 seviyelerinde sadece ön taraftan girilerek ameliyat edilebilmektedir. 3-4 seviyelerinde arka tarafı saran kemik yapının bir kısmını kaldırarak o bölgenin tamamen gevşetilmesi sağlanır. Veya tamamen arkada bulunan kemiği alıp tamamen serbest hale getirerek o bölgelere platinler koyulmaktadır. Arka taraftan çıkartılan kemiklerin yerine herhangi bir şey koyulmayabilir. Ön taraftan omurun kendisi alındığı zaman o bölgeye titanyum veya pik malzemeden yapılan omurun yerini tutacak ve taşıyıcılığı sağlayacak özel aparatlar koyulmaktadır. Bu malzemeleri vida yardımıyla omurun yerine geçecek şekilde monte edilmektedir. Artık bu malzemeler başlı başına kişinin omuru olmuş olmaktadır.

boyun-kanali-daralmasi

Ameliyat Risk Oranı ve Ameliyat Sonrası Dönem

Omurga ve boyun ameliyatlarında felç geçirme riski %1’in altındadır. Enfeksiyon riski ve koyulan malzemelerin uygunsuzluk oranı da %1’in altındadır. Toplam parçaları topladığımızda risk %1-3 arasındadır. Ameliyatı olan hastaların %90’ı 3 gün içerisinde taburcu olmaktadır. Ön tarafa koyulan malzemelerin kemikleşme sürecinde hastanın ani hareketlerden kaçınması gerekir. Kemikleşme 6-8 hafta arası sürmektedir. Hasta yavaş yavaş rahata kavuşmaktadır.

Boyunda Kanal Daralması-Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Güçlühan Güçlü’nün videosundan yardım alınmıştır.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir