Giresunlu Nurettin Kukul’un Amerika’daki Pide Başarısı

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Giresunlu Nurettin Kukul’un Amerika’daki Pide Başarısı yazımızda aile mesleğini Amerika’da yaşatan Karadenizli Nurettin bey’in pizza ve fast food’un tüketildiği Amerika’daki başarısını yazdık.

Ailece Pideciler

Giresunlu Nurettin Kukul, aile mesleği olan pide ve lahmacunculuğu Amerika’da sürdürmeye devam ediyor. Türklerden çok yabancı insanların lokantasına geldiğini söylüyor. Şuanda yapmış olduğu mesleğe 40 sene önce Giresun’un Espiye ilçesinde ağabeylerinin yanında başlamış. Nurettin Kukul, “Pide bizim aile mesleğimiz ve Türkiye’de herkes bu mesleği yapıyor. Ağabeylerimin Karadeniz sahil yolunun Espiye geçişinde 3 farklı isimle faaliyet gösteren işletme ile Trabzon, Rize, Artvin istikametine seyahat edenlere hizmet vermektedir”diyor ve ailecek pide ve lahmacundan geçimlerini sağladıklarını belirtiyor.

giresunlu-nurettin-kukul-pide28

New York’ta Karadeniz Pidesi

Amerika’da insanlara Karadeniz pidesini sevdiren insan olarak anılan Giresunlu Nurettin Kukul, Amerikalıların pizza ve fast food sevgilerine karşın Karadeniz pidesi ve lahmacunu satabilmesi işini iyi yapmasından kaynaklıdır. 24 yıldır Amerika’da yaşayan Nurettin bey, Pide 28 adını verdiği salonda hizmetini sürdürmektedir. İlk Amerika’ya geldiğinde ne iş yapacağım diye çok düşünmediğini ve günde 1000 tane simit üretip sattığını söylüyor. Simit üretimi gece işi olduğundan bu işi yapmaktan vazgeçip pide ve lahmacun üretmeye karar vermiş. Aile mesleğini burada da devam ettirmeye karar vermiş. Amerika’da özellikle hazır gıdalar pizza ve hamburger çok yaygın yendiği için başta bir tereddüttü olmuş fakat lahmacun ve pidelerini deneyen Amerikalılar kendilerini tekrardan Pide 28 salonunda bulmuş. Malzemenin en kalitelisini ve tazesini kullanan Nurettin bey, pide ve lahmacununu yiyenlerin tekrardan lokantasına geldiğini ve böylece adının diğer herkes tarafından duyulduğunu belirtiyor. Yabancıların dışında Paterson kentinde Giresunlular ve Karadenizli insanlarında çokça yaşadığı ve pide 28 lokantasını çokça ziyaret ettiği bilinmektedir. Giresunlu Nurettin Kukul’un Amerika’daki pide başarısı oradaki ve buradaki Türklerinde gurur kaynağı olmuştur. Türklerin adını güzel bir şekilde duyurmaktadır. Türkiye’deki aile mesleğinin yurt dışında da popüler olabileceğini kanıtlamıştır. Amerika’da pizza ve hamburger firmalarının çok büyük ve kitlesinin çok geniş olduğunu hatırlatalım. Bu firmalarla rekabet oldukça zordur. Karadenizlilerin birbirini desteklemesi ve kaliteli ürün ile başarı gelmiştir.

pide28-logo

Pide 28 Amerika Adresi

1136 Main St, Paterson, NJ 07503, Birleşik Devletler

Telefon:+1 862-256-2828

Giresunlu Nurettin Kukul’un Amerika’daki Pide Başarısı.

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com